| Ade153 a întrebat:

Am gasit ieri un porumbel langa bloc si l-am luat acasa ca fix atunci a pus **** pe el o pisica. Ii putin ranit sub o aripa aveam parca sange ieri, si nici nu poate sa zboare. Si sub aripi ii roz. E bine sau are ceva? Nu stiu ce sa fac cu el, ca nu as vrea sa-l las inapoi afara daca nici nu poate sa zboare. Ce sa ii fac? Si nici nu stiu ce sa ii dau sa manance.

4 răspunsuri:
| MihaelaDart a răspuns:

Mergi la un cabinet veterinar și acesta te îndrumă la hrană și îl va trata.

| Raducons a răspuns:

Este bine daca este roz este culoarea lor naturala, daca nu atarna aripa nu este rupta si o sa se vindece daca astepti, mancare poti sa ii dai seminte de grau, porumb, malai, paine. pufuleti si apa. O sa zboare in cateva zile daca sunt in regula aripile

| DoarAlin a răspuns:

Are pene pe tot corpul?

| DoarAlin a răspuns:

Arata asa? https://imgur.com/JSpsYvu (Pui)

Sau asa? https://imgur.com/SAd6H7E (Adult)

Daca este pui, ca in prima imagine, cel mai probabil trebuie sa il hranesti tu. Pui intr-o ceasca cu apa cateva bobite de porumb, sau grau. Il lasi la inmuiat cateva ore, apoi ii bagi fortat pe gat. Trebuie sa ii si masezi usor gatul, pentru a se duce boaba bine, sa nu-i ramana in gat si sa se sufoace. Ar trebui sa faci putin ceai de menta, ca sa inlocuiesti apa. Apa ii poate provoca diaree, care este mortala pentru puii de porumbei. In cel mult 1 luna va creste. Am facut asta cu zeci de porumbei.

Daca este adult, atunci n-ai de ce sa-ti faci griji. Il pui intr-o cutie sau cusca, ii dai apa, porumb, seminte, grau, paine uscata chiar. Il poti da cu nidoflor acolo unde are rana. In cateva zile isi va reveni, si il poti elibera.