| Roxin_Alex_1989 a întrebat:

am o intrebare urgenta de ce a aparut la acvariu un fel spuma pe margini? funda si vot (e de la mancare?)

Răspuns Câştigător
| kostyx a răspuns:

E si de la mancare daca le pui prea multa, si de la produsele eliminate de pesti si posibil si de la filtru daca nu a fost curatat de mult. Incearaca sa schimbi sau sa reimprospatezi apa si sa folosesti si niste solutii de "optimizare a apei" pentru ca pestii sa nu aiba de suferit.

7 răspunsuri:
| Chillcs a răspuns:

Daca hranesti pestii cu fulgi de balta, atunci da, este de la mancare. Iti recomand sa dai bulele de la pompa de aer mai mari ca sa agite mai mult suprafata apei sa nu se mai formeze spuma. Ai alge pe peretii acvariului? Daca ai alge, curata-le, fiindca si ele produc un fel de bule care se depun.

| Roxin_Alex_1989 explică (pentru Chillcs):

Nu am alge

| Chillcs a răspuns (pentru Roxin_Alex_1989):

Eu am facut din scartaitoare decupat un fel de troaca pentru eibig grin.
Am decupat o forma dreptunghiulara cu gaura in mijloc care pluteste deasupra apei, si le dau mancare in ea acolo, si mancarea nu se mai inprastie

| Allrc24 a răspuns:

Probabil apa este neschimbata de mult timp, contine multe excremente care in combinatie cu mancarea si calcarul din apa s-a transformat intr-o spuma.cel mai sigur este sa schimbi apa.

| ViperXd a răspuns:

Este sigur de la mancare, cum ai spus si tu. funda?