| BiancaAlecsandra a întrebat:

Am o pasiune foarte mare pentru orhidei.am deja 12iar doua dintre ele imi fac pui si una am reusit sa o polenizez si acuma are pastai cu seminte. Dar am cateva probleme
1 la una din orhidei am observat ca se inmoaie frunzele si nu stiu de ce...cu celelalte nu am treaba ...sunt bine mersi sanatoase.
Si a doua ...as vrea sa stiu cum se face inmultirea prin radacini sau tulpini..nu stiu exact dar daca stiti si mi.ati putea explica as fi recunoscatoare...
Cam atat.Multumesc anticipat
FUNDA +VOT

1 răspuns:
| Doctorfishadi a răspuns:

Buna!
Orhideile sunt plante frumoase.
Frunzele se inmoaie pentru ca sunt plante sensibile. Daca stai la bloc si iti plac atat de mult, in acvaristica marina se foloseste asa numitul sistem osmosis.Acesta este un fel de super-filtru care retine totul din apa,daca iti cumperi unul, il montezi la robinet undeva, sa mearga mai mereu, nu ai nevoie de curent, filtrul functioneaza pe baza presiunii de la reteaua de apa.Acea apa este ultrapura 99 si 9 la suta. Daca ai reusi sa iti cumperi unul (eu am asa ceva acasa), ai poutea sa amesteci jumatate din apa de robinet sau de unde uzi tu cu jumatate apa de osmoza, astfel apa va capata o aciditate ca si in mediul natural. Orhideele sunt plante carora le plac acest gen de aciditate.Apa de osmoza are ph-5, 5, daca o amesteci cu a ta, o sa obtii cam 6-7.Aceasta apa este buna sa uzi si alte plante iubitoare de medii acide, cum sunt plantele carnivore, care sunt sensibile la calciul din apa.Sistemul costa cam 240 de lei cele mai ieftine, DAR MERITA PENTRU PASIUNEA TA! Nu o sa mai vezi orhidee cu probleme cu asa ceva in casa.Cat despre immultire, iti las un link, timpul meu este restrans din pacate :) : http://www.paradisverde.ro/plante-de-interior/cum-se-inmulteste-orhideea
Te salut,
m.d.N.tpu(c) Adrian!