| matraguna1 a întrebat:

Dupa ce se usuca floarea unei orhidei (de genul celor cumparate din comert, cu ghiveci), mai exista vreo sansa sa creasca alta? Iar daca da, in cat timp? Mentionez ca frunzele sunt inca verzi, ba chiar au mai iesit vreo doua.

6 răspunsuri:
| tee a răspuns:

Sa nu o arunci. Va inflori cand va fi ea pregatita sa infloreasca. In mod normal se taie ce se usuca din tija florala, restul se lasa in pace. Daca ai taiat-o pe toata nu are nimic.
Am si eu cateva orhidee, dintre care una este plina de flori. Este la o a doua inflorire. I-a aparut tija florala la cam 6 luni dupa ce i-a cazut ultima floare. Acum este inflorita de 5 luni si inca mai are boboci de inflorit. Bafta!
Trebuie sa ai rabdare. Las-o in pace. Daca arata bine o sa si infloreasca.

| luiza a răspuns:

Dupa ce se usuca florile, taie crenguta si uda planta normal, ea va inflori mai apoi.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sint totusi flori pretentioase. Daca vrei sa te ocupi de ea, intra pe site-ul " eGradini.ro " si vezi ca este un topic special pentru asa ceva.

| matraguna1 explică:

Problema e ca de vreun an nu a mai crescut vreo floare. Practic se dezvolta doar frunzele.si ma gandeam sa o arunc.

| Lya a răspuns:

Si eu am una. am multe flori la ea
toater crescute pe rand
dupa ce sa uscat una
a mai inflorit inca una si tot asa

| brunetzyca a răspuns:

Pai da cum sa nu. O sa ii mai creasca si ramuri dar si flori! Numai ca ii trebuie multa lumina apa(dar nu exagerat)...in timp de 5 zile iese alta!

:*