| KinderBeeeib a întrebat:

Hey TPU.Am un caine (Bichon Havanese, 2 ani jumatate) si un papagal (agapornis roseicollis 4 luni jumatate) iar la vara plec in Grecia cu fratele meu mai mare (la tata vom merge) iar acolo tata mi-a spus ca imi pot lua ce doresc si evident eu mai vreau animale ma gandeam sa imi iau inca un papagal si am vazut pe net multe clipuri cu un papagal agapornis care are ca partenera o alta rasa asemanatoare.Cum Rick (Papagalul) este singur, ma gandeam sa ii iau o femela.
Intrebaribig grinaca ii iau o femela de alta rasa se vor intelege?
Daca da sau nu in fine ce rasa de femela imi sugerati tinand cont ca acolo nu-s perusi.Frate-miu vrea ara macao dar ii trebuie di-ta mai cusca si Rick e furnica pe langa si m-as intreba cum ar iesi puii

7 răspunsuri:
| AnonimKidd a răspuns:

Am vrut si eu sa-mi iau agapornis, dar trebuia sa cumpar 2 (pereche). Iar eu nu mai voiam pereche, ca tot am avut perechi de perusi si nu ma intelegeam cu ei. Acum am un singur perus, pe care am inceput sa-l dresez. In fine... acolo scria la agapornis ca e pasare monogama, adica se intelege numai cu papagali din specia ei.

| KinderBeeeib explică (pentru AnonimKidd):

Este doar un mit cum ca agapornisii mor fara pereche dar ce este adevarat este ca daca sunt crescuti langa un alt agapornis de mici nu se mai pot despartii.

| AnonimKidd a răspuns (pentru KinderBeeeib):

Pai cam asa se intampla si cu perusii. Am avut o pereche. Masculul a zburat pe fereastra si femela in vreo 1, 2 luni a murit de dor. Nu mai manca, toata ziua statea suparata, cu capul in pene.

| karsivan a răspuns:

Nu ar face pui, trebuiesc pusi separati, daca sunt diferiti.

| Adry123456789 a răspuns:

Nu cred ca o sa iasa niste pui draguti tongue laughing) Avand in vedere ca ara macao e de 5 ori mai mare decat un perus. laughing

| PyKaciu a răspuns:

Hmm, da ar fi bine sa-ti iei un papagalhappy
Daca nu sunt rase ale papagalului tau, ia`ti o rasa asemanatoare