| HadNagy a întrebat:

cum pot sa duc un catel peste granita? de ce are nevoie pasaport chip sau etc?

Răspuns Câştigător
| dony89 a răspuns:

Buna,

Pentru a scoate un caine din tara aveti nevoie de Pasaport valabil care se elibereaza de catre medicul veterinar sau asociatia chinologica.Pasaportul trebuie sa conina o poza recenta si de calitate a cainelui.Toata schema de vaccinare si deparazitare la zi.
In plus, pe anga pasaport trebuie sa aveti carnetul de sanatate ca sa puteti sa faceti dovada schemei de vaccinare a cainelui.
E o carte pe net care zicea cum poate calatori cainele cu avionul: http://www.cartedresajcanin.ro/cuprins-opinii-clienti.html In prima carte e calatoria cainelui cu: avion, vapor, tren, masina si acolo gasesti.Contacteaza dresorul care vinde cartea poate iti mai da niste indicatii.

2 răspunsuri:
| RedNose a răspuns:

Carnet cu totul la zi in special, antirabicul, pasaport pe care poti sa-l iei de la veterinar si microcip.

p.s. pe pasaport nu trebuie sa pui poza ca apare seria cipului.

| Flowennedden a răspuns:

Are nevoie de un pasapurt special pentru animale are nevoie de poza de pasaportsi cam atit