| Panteraa a întrebat:

Perusul mau pare bolnavior. E femela. Are aripile putin in jos, nu mai zboar si nici nu ai canta. Abia sta pe bat in colivie. Am gasit-o jos in colivie si cand am vrut sa o pun pe bat nu vroia. Sarea doar pe peretii coliviei. Acum sta pe bat, dar intr-un singur loc. Poate fi din cauza masculului care o mai bate cate odata? A batut-o de multe ori si nu a avut nimic. Acum insa m-a speriat. Fiindca nu am 2 colivii am lasat masculul prin casa liber si pe ea singura in colivie. Ce are?

9 răspunsuri:
| LIN2010 a răspuns:

Nu-i desparti, poate sufera dupa ''perechea vietii ei''. Respecte

| JustSmileK a răspuns:

Poate e prea batrana, de cat timp o ai?

| Panteraa explică (pentru JustSmileK):

Din 2010

| Panteraa explică (pentru JustSmileK):

Nu cred ca e asa batrana. Perusii traiesc in medie 10-12 ani si ai mei au vreo 3 ani jumate.

| JustSmileK a răspuns (pentru Panteraa):

Ah deci nu e chiar asa batrana. Al meu a trait vreo 6-7 ani. Totusi cred ca ar fi bine sa o duci la un veterinar.

| Panteraa explică (pentru JustSmileK):

Parca si-a mai revenit unpic, dar tot nu poate zbura.

| razvilol a răspuns:

Si eu am avut un perus asa nu mai manca si nu prea putea sa stea pe bara dupa o zi a murit sad. Poate sa inbolnavit pentru ca nu a avut pereche sau a racit. Perusi daca nu au pereche au nevoie de multa afectiune. Sa vorbesti cu el si sa te joci in fiecare zi cel putin o ora.

| Panteraa explică (pentru razvilol):

Perechea sta cu el mereu. Oricum, am vazut ca si-a revenit.

| razvilol a răspuns (pentru Panteraa):

Ma bucur pentru tine laughing)