| SteelShadow a întrebat:

Scuzați categoria...
Adresez aceasta întrebare deținatorilor de canari. Știu ca,daca ai o pereche de canari, masculul nu mai cânta. Știam că, cântecul masculului canar, este de a atrage femela, iar dacă are deja femela în colivie, nu mai cântă. Totuși, nu știu daca acesta ipoteza este adevărată. Deci este sau nu reală? Daca da, aș vrea sa fie din experiența proprie.
Mulțumesc!

Răspuns Câştigător
| mariusakee a răspuns:

Am si eu 2 perechi si masculii canta chiar si cu femelele in colivie dar mai rar.

| SteelShadow explică (pentru mariusakee):

Mulțumesc mult! Dar rar însemnand....adica cam la cat timp. Pare stupid ca mai întreb asta, dar noi creștere canarii pentru cântecele lor...

| mariusakee a răspuns (pentru SteelShadow):

Din ce am urmarit 2-3 saptamani sau chiar o luna. Ca sa fiu mai explicit: o pereche are oua si femela cloceste, iar masculul nu a mai cantat demult, cealalta pereche nu are oua si chiar ieri masculul incepuse sa cante. Dar bineinteles ca vor canta mai des atunci cand sunt separati.

3 răspunsuri:
| viotedy a răspuns:

Nu-i adevarat.Cat de des canta, depinde de mascul, altul canta mai mereu, altul nu.