| Mariuca4562 a întrebat:

Recent mi-a venit ideea sa-mi iau un hamster.Am stat si m-am gandit si am niste intrebari.
1. Se merita sa-mi iau un hamster? Adica cu ce m-ar ajuta? Doar sa-i tin de frumosi si sa cheltuiesc si bani.
2.Am auzit ca nu trebuie sa-i hranesc cu castraveti.E adevarat? Si as vrea sa aflu cu ce as putea sa-i hranesc in afara de mancare speciala.
3. Dati-mi si mie multe site-uri cu custi (fara gratii) sau acvarii ieftine de vanzare. Daca aveti chiar voi de vanzare custi/acvarii cu accesorii cu tot si chiar cu hamster cu tot, de preferabil femela, mentionati! Funda la raspunsul cel mai detaliat si complet.

Răspuns Câştigător
| AnimalLover02 a răspuns:

Buna! Si eu imi voi lua un hamster pe 2 Septembrie. Stiu totul despre ei.Eu imi voi lua hamster pitic.
1. Eu zic ca se merita. E un animal prietenos(depinde si de rasa).Nu e scump. Pretul lui variaza intre 20-30 de lei si odata ce ai luat hamsterul, cusca, mancarea, accesoriile si toate cele nu cheltui mult cu el.

2.Da hamsterul are voie castraveti! Ceea ce intr-adevar nu are voie hamsterul sunt citricele deoarece ii afecteaza aparatul digestiv si moare.
Hamsterii sunt animale omnivore adica mananca si carne dar si legume si fructe. Hamsterul ARE NEVOIE de apa. E adevarat ca hamsterul traieste si fara apa deoarece isi ia toate cele din fructe si legume. Hamsterul poate manca:
LEGUME:morcovi,castraveti,etc.(in general cele cu vitamina C)
FRUCTE:capsuni, mere, pere(aproape toate in afara de citrice), etc.
patrunjel, etc

3. Aici eu zic ca poti sa dai o fuga pana la PetShop si acolo iti vor recomanda ei ceva ieftin si asa, eu iti recomand custiile cu gratii happy

FUNDA?

| Mariuca4562 explică (pentru AnimalLover02):

Pai da ai dreptate. Daca nu mai raspunde nimeni iti dau funda.La cusca nu mai am nevoie.Si mai am o intrebare. Dupa imperechere este in ordine sa tin masculul pana la nasterea puilor? Si daca nu pana cand? Stiu deja ca dupa 24 de ore de la nastere trebuie sa ii separ daca nu mai vreau alti pui.

6 răspunsuri:
| AnimalLover02 a răspuns:

Buna! Eu stiu ca nu e ok deoarece femelei nu-i place sa fie deranjata mai ales de tine NU TE JUCA cu ea cat timp e in timpul gestatiei asta o enerveaza, si nu lasa masculul cu ea, separeaza-i dupa imperechere, dupa ce naste e posibil ca daca tii masculul in cusca cu puii sa-i manance. happy daca vrei mai multe informatii despre orice la animale(hamsteri) iti voi raspunde si dupa ce imi dai funda deoarece eu am notat totul despre hamsteri la mine intr-un caiet, si doresc sa ajut! imi poti trimite si mesaj(stai ca iti trimit cerere de prietenie)

FUNDA? happy

| Mariuca4562 explică (pentru AnimalLover02):

Ok iti dau funda la primul raspuns.Pana atunci trimite-mi TOTUL despre hamsteri prin mesaj.

| AnimalLover02 a răspuns (pentru Mariuca4562):

happy

| AnimalLover02 a răspuns (pentru Mariuca4562):

Ti-am scris o mica parte despre ei si urma sa-ti mai scriu dar nu ma lasa zice ca statusul de membru junior nu permite nu stiu ce sad lasa ca intreaba ce vrei sa stii despre hamsteri si iti raspund ok?

| Emanuel_Nelu_1998 a răspuns:

Salut! Depinde daca chiar iti place se merita sa-l iei! Nu Nu are voie castraveti doar! LEGUME: morcovi, salata, patrunjel (bogat in vitamina C), fasole pastai, porumb;
FRUCTE: banane, mere, nuci, caise;
CARNE: de pasare (pui, curcan) - fiarta, nu prajita;
ALTE ALIMENTE: orez fiert, ou fiert, paste, paine uscata.
http://www.tocmai.ro/......ttp?/cauta

http://campanii.emag.ro/......?/l/341367