| Deeiutss a întrebat:

Hey TPU!:*:*VA ROG CITI crying Deci.Eu am primit acum 4 ani o pereche de perusi. Odata le-am dat drumu' prin camera si baiatul s-a lovit de geam si si-a spart capul. Dar se comporta normal, cred ca ii trecuse.Si acum vreo 2-3 luni fata a murit si am luat alta, mai tanara.Dar.In ziua de revelion, baiatul statea pe fundul coliviei cu capul in sus tare si zgribulit asa. L-am dus la veterinar si a zis ca e racit si mi-a dat intr-o seringa ceva sa-i pun in apa. Dupa o zi sau doua i-am dat drumul' prin pat si am observat ca de fiecare data cand mergea dadea din aripi.Si parca avea si diaree nu stiu sigur.In fine am mers iar cu el si iar mi-a dat ceva, dar a zis ca nu o sa mai traiasca mult ca e batran.Ma rog.Si aseara m-am culcat la 3 si am lasat calculatorul pornit (face un pic de zgomot), iar colivia e langa monitor.Si pe la 6, cand dormeam eu auzeam ca tot cade unu' din ei si bate rau din aripi. M-am sculat, l-am pus inapoi dar la fel.Atunci l-am scos din colivie si l-am pus in fata tastaturii.Si am observat ca statea vreo 10 secunde si dupa aia scutura capu' si zbatea rau din aripi si ramanea pe spate (parca era posedat asa facea). Si de la 6 pana la 7 il tot intorceam ca imi era ca moare si poate mai traieste daca nu il las pe spate.Si pana la urma a muritcryingcrying. 1.Am facut bine ca am incercat sa-l salvez sau trebuia sa-l las? 2. Aveti idee de la ce facea asa?(mentionez ca vreo 2-3 secunde ramanea intepenit si dupa isi revenea)3. Oare sa fi fost ca s-a lovit acum 3-4 ani cu capul de geam?(Inainte n-am mai avut probleme cu el)

Răspuns Câştigător
| Titanos a răspuns:

Lovitura la cap nu l-a afectat pentru ca a fost acum mult timp.
Cat despre (salvarea vietii) nu te invinovati.A murit de batranece, am si eu perusii daca a trait 4 ani a fost foarte norocos.
Moartea este ceva perfect natural, nu puteai fece nimic.
Daca am fost de folos recompenseazama cu funda.

3 răspunsuri:
| windrime a răspuns:

Buna, imi pare sincer rau pentru perusul tau si eu am perusi si unul mi-a murit dupa ce a mancat dintr-o planta pe care o aveam in sufragerie, ai grija cu plantele de apartement in apropierea perusilor sunt curiosi si multe dintre plante sunt otravitoare. Stiu ca acum nu se mai poate face nimic dar tine minte ca atunci cand un perus sta zgribului insemna ca are frisoane si diareea e si ea un semn de boala. In astfel de cazuri e inutil sa le pui antibiotice in apa pentru ca atunci cand sunt bolnavi perusii nu prea mai beau apa. Cand un perus da semne de boala du-te la farmacie ia o pastiluta ciprofloxacin si taie o particica infima din acea pastila, piseaz-o bine si apoi pune-o intr-o lingurita de apa. Trage solutia intr-o seringa, prinde perusul si chiar daca va fi foarte speriat, dechide-i ciocul si toarna-i solutia pe gat. In maxim 12 ore va fi ca nou, daca nu mai repeta o data operatiunea si ai 100% sanse de insanatosire dar ai mare grija sa nu ii administrezi o supradoza iar bucata taiata si pisata din pastila sa nu depaseasca a10a parte din marimea acesteia. Sper ca sfatul meu iti va folosi pe viitor, desi ar fi mai bine sa nu ai nevoie de el. Bafta!

| Cristi905 a răspuns:

Poate a avut crize de epilepsie, este o urmare a unei lovituri puternice la cap. Dar nu stiu sigur daca se poate face si la papagali, dar la oameni se manifesta cu spume la gura cadere la pamant si tremurat. Funda?

| karas_2168 a răspuns:

Pentru cultura ta geerala DECI nu este cuvant prin care incepi o fraza...