| onlymeme a întrebat:

Hi TPUhappy
am o catelusa acasa si as vrea sa stiu daca e rau sa ii fac baie cu sampon pentru oameni (si cateodata o dau si cu balsam ca are multa blana).
stiu ca sunt sampone pentru catei dar nu am luat pana acum.
oare se irita de la samponul normal?
dau fundawinking

Răspuns Câştigător
| Anca a răspuns:

Trebuie sa stii ca pHºul pielii unui caine nu este acelasi cu pHºul nostru. Astfel ca, spalanduºl cu samponul tau ii dezechilibreaza serios secretia seboreica si ii va produce mancarimi. Inafara de asta vei observa ca ii cade mai mult par.

Un caine are nevoie de un sampon special de caini, antialergic. Nu degeaba s-au creeat sampoanele pentru caini!

4 răspunsuri:
| florynnaa a răspuns:

Da ce ai? dc nu ii cumperi unul de caini? acus il speli si cu sampon de pisici.nu e bine. pielea noastra e diferita de pielea cainilor. ii poate irita pielea. fa cum vrei. funda?>

| raluky4 a răspuns:

Nu ii mai da sub nicio forma cu sapon de oameni. I-ai unul special pentru caini.

| katy2010 a răspuns:

Nu se irita stai linistita.si eu la cutu meu ii fac tot cu sampon de oameni si nu are absolul nimic.nu o sa pateasca nimic. iar cu balasam o poti da din cand in cand, nu e nimic rau in asta.bafta.te pup

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu pateste nimic daca ii faci baie cu sampon de oameni, dar ar fi recomandat sa ii cumperi unul special pentru catei.