| JammyBrooks a întrebat:

Hi TPU! astazi sora mea a gasit un catel care abia acum a facut ochi si as vrea niste sfaturi pentru cum sal ingrijesc.si mentionez ca maninca lapte dar trebuie sam stu fff muult cu elhappyam nevoie de raspuns rapid
mersi... dau vot sh funda

7 răspunsuri:
| JammyBrooks explică:

Si ce credeti daca o sa-i dau lapte in fiecare zi poate sa moara?

| mgtow a răspuns:

Lasa-i lapte sa aiba acolo si nu e necesar sa stai toata ziua cu el, stie sa se distreze si singur.

| bulina99wtf a răspuns:

Pai,
1. Fa-i un culcus intr-ul loc calduros.
2.Nu trebuie sa ii dai de micut laptele din bol
3.Pana se obisnuieste incearca sa il administrezi cu o seringa fara ac.
4. Daca stai intr-un apartament incearca sa nu il scoti inca la plimbare.
5.Lasa-l pana mai creste sa isi faca nevoile in baie pe ziare.

Sper din tot sufletul ca te-am ajutat!

| andreutzaRBD a răspuns:

Bravo ai primit un sufletel pai eu am catel deci sa-ti dezvalui si tie toate secretele pe care le stiu eu.Mai intai in catel este o mare responsabilitate, mai intai trebuie sa vezi daca catelul are mereu apa si mancare apoi trebuie sa vezi ce face doarece e mic si nu stii unde s epoate baa si sa nul mai gasesti sau sa se intepeneasca si s anul mai ieasa asa ca pune-l intr-un cossau ligean cu mai multe carpe pentru ai fi cald. Daca abia iau dat ochi inseamna ca nuprea sie sa bea laptic singurasa ca daca poti tu sai dai ori cu un biberon sri o sticluta mica la gura sau ii bagi botul incet intr-un castronel cu lapte ca sa vada ce e acolo. Apoi seara itrebie sa-l tii langa tin un de ai tu patil pui ligheanul si pe el acolo vezi sa-r putea s anul te lase sa dormi primele saptamani, apoi exista la magazin ceri pempars petnru catei si nu sutnt ca la copii mici asa la funt e ca un covoras alb patrat care se pune pe covor, gresie sau parchet pentru a fete pipi si treaba mare pe el ca sa nu faca pe covor si apoi el e mic si tu cand il vezi ca vrea sa faca pipi sau... asa il iei si il pui pe covoras si asa el se bosnuieste sa faca asa in fiecare zii dar daca s emai scapa il certi si il bagi cu botu si il pui pe covoras si asa va intelege si ca sa nu mai faca in anumite locri sa dai cu otet unde face. E cam atat abia dupa cei faci toate 3 vaccinurile poti sa-l scoti afara. Succes vezi la baie sa nu-i dai apa in orechi ca face otita sau moareami pe scurt big grin scuces la ingrijit micul copilas happyhappyhappy

| klaws007 a răspuns:

Cateii mici sunt ca si copii, incepi pe o alimentatie bogata in fier(in principal lapte) pentru o perioada. dupa cam o luna-doua, incepi usor sa ii reduci portia de lapte, si sa ii introduci in alimentatie hrana obisnuita(adica ii dai un pic de carnita, bucatele mici de paine inmuiate in ciorba etc) pana cand renunta el singur la lapte. Cand renunta la laptic, multi ii obliga sa manance hrana pentru caini, dar eu iti recomand sa ii pui intr-un castronas macare obisnuita si in alt castron hrana pentru catei mici(eventual poti sa incerci sa ii dai mancarica pentru pisicutzi mici) iar el va alege singur ce ii place mai mult. De exemplu catzelul meu mananca hrana pentru pisici(el fiind de talie mica).

| kiketa a răspuns:

Alta solutie de al hrani cu lapte nu e decat sa stai langa el sau sa ii dai cu un biberon, atentie nu ii face baie si nu il lasa pe afara pana nu ii faci vaccinul pentru ca se poate imbolnavi si te poti inbolnavi si tu. cand o sa mai creasca si o sa ii faci o baie nu ii baga apa in urechii, incearca sa il inveti sa faca nevoile intr-o parte a casei unde sa nu te deranjeze (balcon, baie de preferabil), si cam atat este de baza ce trebuie sa stiihappy apropo cum se numeste cutul:X?

| JammyBrooks explică (pentru kiketa):

Eu i-am spus ToTohappy