| Cricy a întrebat:

Holla! Deci am o prietena care are o bartai casa cu ditamai curtea si tocmai si-a luat un malinois pentru ca i-a placut de a mea. Cica se dreseaza usor si chestii d-astea. Oricum, iesim destul de des si amandoua se joaca, dar imi spune ca dupa ce ajung in curte plange dupa a mea, e deprimata si ma intreba daca vreau sa i-o dau sa o tina ea. Desigur ca i-am zis sa nu o mai aud spunand asta si i-am sugerat sa ii mai cumpere un partener. M-a intrebat ce rasa prefer si i-am spus ca imi plac si ciobanestii germani si dobermannii. Intrebarea mea e ce sa ii recomand si de ce. P.S. are experienta in cresterea cainilor, a avut un golden.
Dau funda

Răspuns Câştigător
| GabyT10 a răspuns:

De preferat ar fi sa ia tot un ciobanesc malinois. Daca s-a atasat de catelusa ta, exista riscul sa nu accepte alt caine, alta rasa (o alta rasa inseamna un risc ca cei 2 sa nu se inteleaga). Fata trebuie sa stie in ce se baga, e foarte mare raspunderea pentru doi catei din aceasta rasa.Va trebui sa aiba timp liber mult sa se poata ocupa de disciplina, de afectiune, nu e asa simplu ca la un labrador.Ce sa zic, multa bafta daca se decide sa isi mai ia inca un catel.Sa va traiasca blanosii sanatosi.