| joannc99 a întrebat:

Cum sa cresti bine un caine?

7 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

With love and afection.

| Violleta2022 a răspuns:

Hranindu-l numai cu carne macra, zilnic!

| StoicAnalysis a răspuns:

You feed him first of all laughing. Then you train him the basic stuff like: where to do his needs and how to "ask" you, when he needs to do that. And if you have the time, you can play with him. You will figure it out somehow.

| sammie a răspuns:

Depinde de rasa, il tii afara sau in casa/apartament. Trebuie sa aiba un cotet(daca este afara) sau un patut de caine daca il tii in casa(gasesti multe la Jumbo). Trebuie sa il hranesti minim de 2 ori pe zi si ii mai poti cumpara si niste biscuiti speciali care sa ii ofere vitamine.
Trebuie sa aiba un castron cu apa pe care sa il umplii fe fiecare data cand nu mai este apa sau un dozator de apa care este o investitie mai buna( costa 15 lei la Jumbo).
Ii mai poti lua si jucarii si scutece pe care sa le pui prin casa ca sa nu isi fac nevoile pe covor sa pe jos sau il scoti afara de dimineata, la pranz si seara.
Pe langa astea mai trebuie sa ii dai si afectiune si sa te joci cu el/ea in fiecare zi.
Sa nu uiti sa ii speli castronul de mancare o data la 2 zile si sa faci curat dupa el.
Vaccinurile trebuie facute ca sa nu existe probleme maj tarziu, spor!

| medicveterinarbucuresti a răspuns:

Crescând un câine implică mai multe aspecte importante pentru a asigura că patrupedul tău este sănătos, fericit și bine educat. Iată câteva sfaturi esențiale:

Alimentația adecvată: Asigură-te că îi oferi o dietă echilibrată, care să conțină toate nutrienții necesari pentru stadiul său de viață (pui, adult, senior). Consultă un medic veterinar pentru a alege cea mai bună hrană.
Îngrijire medicală: Vizitele regulate la veterinar sunt cruciale. Vaccinările, deparazitările și controalele periodice ajută la menținerea sănătății câinelui tău.
Exerciții fizice: Câinii au nevoie de exerciții zilnice pentru a-și menține condiția fizică și pentru a preveni problemele comportamentale. Tipul și durata exercițiilor depind de rasă, vârstă și sănătate.
Dresaj: Educația de bază și socializarea sunt esențiale. Învață-l comenzi de bază și expune-l la diferite medii, sunete, persoane și alți câini pentru a dezvolta comportamente sociale adecvate.
Atenție și afecțiune: Petrece timp de calitate cu câinele tău. Afectivitatea și atenția sunt fundamentale pentru a dezvolta o legătură puternică și pentru bunăstarea emoțională a câinelui.
Igienă și îngrijire: Periajul regulat, tăierea unghiilor, îngrijirea dinților și băile periodice sunt importante pentru menținerea sănătății pielii și a blănii.
Mediu sigur și stimulativ: Asigură un mediu în care câinele tău se poate simți în siguranță și poate explora. Jucăriile și puzzle-urile pot ajuta la stimularea mentală.
Identificare: O plăcuță de identificare și microciparea sunt recomandate pentru siguranța câinelui tău, în cazul în care se pierde.
Prin respectarea acestor sfaturi, vei contribui la o viață lungă și sănătoasă pentru câinele tău, și vei dezvolta o relație reciproc satisfăcătoare și plină de iubire.

| Simpatic a răspuns (pentru medicveterinarbucuresti):

Mai nou medicii veterinari folosesc softuri AI in enuntarea raspunsurilor pe TPU
unde mai punem la socoteala faptul ca raspundeti si la categorii auto, sunteti priceput universal cum s-ar ziciwinking