| Amaliax3 a întrebat:

Imi doresc foarte foarte tare un caine,insa mama nici nu vrea sa auda de asa ceva. Stiu ca sunt o gramada de intrebari pe TPU de genul asta, dar mama e genul foarte greu de convins si pana acum nu m-a ajutat niciun raspuns. Am 10 pe linie,fac curat,o ascult mereu. Si cand incerc sa aduc vorba despre asta tipa la mine. Zice ca sa incetez cu animalele (am mai avut o pisica si un papagal,dar am avut grija de ele deci nu inteleg ce nu-i convine straight face ). Ce ma enerveaza e ca nici nu poti vorbi cu ea! Adica o data m-a pedepsit ca am rugat-o sa-mi dea un argument pentru care nu ma lasa straight face. Adica eu i-as cumpara de mancare,eu l-as plimba, eu m-as ocupa de tot. Cu ce o deranjeaza saracul catel? Si lucrul ciudat e ca ei ii plac MULT animalele. straight face NU inteleg de ce nu ma lasa cu unul atunci. NIste sfaturi? sad

Răspuns Câştigător
| Damir_Naommy_1997 a răspuns:

Buna...daca mama ta nu e de acord, fa-i o prezenatre a unei anumite rase care-ti place mult, spune-i ca esti pasionata si ca iti doresti din inima, ca te-ai chinuit sa faci prezenatrea si tot asa! La mine a mers si eram in aceeasi situatie, si de cateva zile am un catel Bichonel! happy

| Amaliax3 explică (pentru Damir_Naommy_1997):

Wow,se pare ca a functionat. Dar pe langa prezentare a trebuit sa mai fac cateva lucruri... La inceput a fost foarte nervoasa ca iar deschid subiectul, dar am purtat o discutie mai lunga cu ea si i-am explicat de ce imi doresc asa mult un catel. Si peste cateva zile imi voi lua un bichon :3 Nu ma asteptam sincer sa functioneze cu mama rolling on the floor Cred ca am prins-o in toane bune. Multumesc mult pentru raspuns. happy

| Damir_Naommy_1997 a răspuns (pentru Amaliax3):

Ma bucur ca a functionat

4 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Probabil stati la bloc. Iar o persoana careia ii plac cu adevarat animalele, intelege ca un caine nu ar putea fi fericit fara o curte in care sa zburde dupa voie. Prin urmare, mama ta nu vrea sa chinuie un caine si se supara cand aude ca tu nu ai probleme cu asta.

| Deliiiia a răspuns:

Nu o intreba,,de ce nu vrei?'', este prea acuzator. Intreab-o,,ce te impiedica sa nu fi de acord?'' /,, care sun motivele pentru care nu poti?'' /,, daca l-ai cumpara, care ar fi dezavantajele? ''.

Poti de asemenea sa incepi cu,, Iti plac animalele? Te simti bine in compania lor'' - astfel i-ar fi mai greu sa iti raspunda cu,, nu'', fara sa simta ca inainte ti-a spus o minciuna. Doar cateva trucuri psihologice.

Poti sa folosesti si urmatoarele tehnici:

1. Fa-o sa inteleaga ca aveti nevoie de un catel.
2. Spune-i ca majoritatea prietenilor au unul si se simt bine cu el
3. Spune-i ca un catel ar binedispune-o si nu constituie un factor de munca, din moment ce tu te vei ocupa de ingrijirea lui.
4. Da-i motive pentru care persoanele cu un catel sunt avantajate fata de celelalte.
5. Aminteste-i ca e alegerea ei si ea decide, aici poti folosi,, tu decizi daca iei sau nu, gandeste-te ca vei avea parte doar de avantaje''.

Succes si daca nu-ti iese, nu e nicio problema, ai tot timpul din lume sa ai unul!