| Fizzydrinks a întrebat:

Hey TPU,am si eu o problemasad! Eu stau la casa,am doi caini un boxer si un pechinez, dar mi-as mai dorii inca un catel(bichon). Mama nici nu vrea sa auda de asa ceva!straight face Cu tata as putea negocia...Nu stiu ce sa ii spun mamei sa o conving,nu pot sa ii spun ca ma plictisesc pentru ca mai am doi frati,cu care ma inteleg foarte bine! Mama spune ca nu mai avem nevoie de atatea animale(mai am si un hamster >:", si o pisica) Iubesc animalele foarte mult si pot avea grija de ele!
Asa ca daca ati putea sa imi dati un sfat cum sa o conving pe mama v-as fi recunoscatoare! Va multumesc!:*
Dau >fundita!:" >big grin

Răspuns Câştigător
| Lovepets1999 a răspuns:

Hey!
Si eu am destul de multe animale. Am 3 Bichoni: mama si cu 2 pui; un motan; un porcusor de guineea si 2 hamsteri. Poate o sa ti se para multe de ingrijit dar cu timpul te obisnuiesti sa le faci curat si sa te gandesti ca si lor le este mai bine. Sincer nu le-am luat pe toate odata.Prima oara am luat un bichon(mama puilor), apoi hamsterii pitici, pisica, si recent un porcusor de guineea.La mine e invers,mai greu cu tatalaughing,dar mama accepta mai usor,fiindca ii spun ca o sa-l ingrijesc(pe animal, in cazul tau un catel), ca o sa-mi adun si eu bani sa le mai cumpar diferiti biscuiti speciali pentru caini, ca o sa ma ocup de el si nu o sa-l las balta, o sa-i fac baie.etc.etc. Trebuie sa-i explici ca...cum reusesti cu alte animale pe care le ai, ai sa reusesti si inca unul, plus ca daca ai spus ca mai ai catei, ar trebui sa fie floare la ureche sa-l ingrijesti. Cam atat. sper ca te-am ajutat, cat-de-cat.
Funda?

| Fizzydrinks explică (pentru Lovepets1999):

Mersi cred ca asta o sa fac! Cred ca raspunsul tau este cel mai complet!
Funda!:*>big grin

9 răspunsuri:
| Deeutza2012 a răspuns:

Eu stau la bloc si am un bichon, un pui de Saint Bernard si o corcitura intre Ciobanesc de Berna +un hamster+2 pisici + pesti si acum ma duc cu parintii sa-mi mai cumpere animale.Deci ma descurc
Spune-i mamei tale ca este destul de mare si responsabil/a ca sa iti mai ia un caine.S-au cumpara-l si du-l acasa mama ta nu va avea ce face si il va accepta eu asa am facut cu pisiciile

| Fizzydrinks explică (pentru Deeutza2012):

Vai cat curaj ai avut! Pe mine m-ar da afar din casa! Dar o sa incerc nu cred ca e asa dura, mersi!

| Solsagan a răspuns:

Renunţă la un câine sau convinge-l pe tatăl tău să-ţi cumpere şi văzând căţelul, mama ta nu are să-l dea afară.

| Fizzydrinks explică (pentru Solsagan):

Da e o idee buna, mersi ricum!:*

| RappMusicc a răspuns:

Deci eu am un Bichon Havanez! Seara cand e in "apele ei" relaxata etc... poti sta de vorba cu ea despre mai multe lucruri! Si pe la sfarsit ii spui asa : "Uite mami ce m-am gandit : Sa luam doar un Bichon asta e tot ce mai vrea si nu iti mai cer niciun animal! Si sa luam un Bichon ca sunt frumosi si sunt amuzanti si draguti! Te rog mult, mami! Sunt foarte frumosi si as mai vrea unul sa fie doar al meu! Te rog mult! O sa ii fac tot ce trebuie eu! O sa il hranesc, o sa il spal, o sa il plimb etc! Te rog! "

Funda?

| Fizzydrinks explică (pentru RappMusicc):

Este ok, mersi oricum! o sa incerc!

| MrBlue a răspuns:

Si mama mea spune : "Ce vrei sa iti faci in camera, gardina zoo?" rolling on the floor, dar daca ma plang 2-3 zile mi-l cumpara ....Eu ii spun atunci cand bea cafea, cand este relaxata (cafeaua e un drog usor) sau cand fumeaza.Ii tot spun intr-una ca si prietenul X are bichon, si ii spun ca o sa am grija de el, daca face mizerie sa curat dupa el, sa il duc la plimbare in fiecare zi de 5 ori ca sa faca treaba mica si mare.Ma trezesc in fiecare zi pe la ora 6 sa il plimb inainte de a merge la scoala etc... Bafta cu convinsul! Funda?

| Sfetcu_Andreea_1975 a răspuns:

Ai suficiente eu nu am decat un catelus si ma multumesc cu atat desi iubesc extrem animalele le ingrijesc unde le gasesc si atat.