| mihaela520 a întrebat:

Imi doresc foarte mult un catel Teacup Maltese... intrebarea este daca puteti sa imi dati niste informatii depre aceasta rasa eventual daca aveti vreo idee cat m-ar costa sa il cumpar. Cel mai rapid raspuns ajutator primeste funda:* multumeesc!

Răspuns Câştigător
| MeimeiPinguinu a răspuns:

Ceau
Studiez medicina veterinara:
Bichonul a ajuns sa fie un caine foarte popular, este de talie mica.
Bichonul Maltez este un caine de companie pretabil familiilor, devotat si iubitor. Poate petrece ore intregi pe genunchii proprietarului, savurand momentele de atentie acordate, din moment ce sunt mititei, nu sunt recomandati pentru familiile cu copii mici, foarte energici sau copii mai mari pusi pe giumbuslucuri.
Costul unuia difera de la proprietar la proprietar, daca vrei sa il iei din parinti campioni (rasa pura) te poate costa undeva la 800 lei.
Daca nu, gasesti si la 400-600 lei.
Nu ai specificat de unde esti, poate gaseam sa iti dau niste link-uri.
Blanita sa trebuie periata zilnic (nu zilnic cat este pui, dar cand va mai creste va trebuii, multi isi duc cateii la tuns).
Eu iti recomand sa il iei cu carnet de sanatate, el trebuie sa aiba 3 vaccinuri facute, dupa 1 an se mai face inca unul.
Trebuie scos de 3-4 ori pe zi, lasat sa-si consume energia jucandu-se cu alti catei.
Trebuie sa ii dai sa manance de 3 ori pe zi, dimineata dupa masa si seara.
De exemplu: Dimineata ora 10:00, dupa masa ora - 15:00 si seara ora 20:00
Apa in permanenta, dupa ce a papat si a baut apa lasa-l vreo 20-30 de minute sa stea linistit apoi scoate-l afara sa se usureze.
Mancare: Friskies, Pedigree, Chappi doar Junior!
De altfel si pedigree, friskies, chappi la conserva tot de junior, tot ce ii dai sa manance pana la varsta de 1 an trebuie sa fie pentru juniori, apoi de la 1 an incepi cu mini adult.
Baita cu samponul se face numai de la 6 luni,pana atunci il poti spala lunar cu apa calduta (nici rece,nici calda) si bine inteles uscat cu prosopelul si daca vrei cu feonul dat la putere inceata si sa il usuci cu el de la distanta!
Samponul nu trebuie sa treaca de gat,il speli cu el pe spate, labute, burta, coada dar pe gat si cap nu!
Nici atat in urechi, poti sa-i atingi foarte usor timpanul si acesta sa se sparga ajungand sa surziasca si sa aiba dureri imense, deci daca vei vrea sa il cureti lunar in urechi te vei duce la medicul veterinar (cu 10 lei il curata el).
50 lei lunar vei cheltuii pe mancarea catelusului, ii va trebuii lesa si zgarda + o minge mica cumparata de la pet shop sau veterinar fara tepi, nu prea mare cu care sa se poata juca ( e pe la vreo 5 lei ), si o perie cu care sa il periezi.
Durata medie de viata a Maltezilor este de 14-16 ani.

Succes si O zi seara! happy