| Cocos96 a întrebat:

Imi doresc tare mult un caine, dar parintii mei nu stunt de acord. Cum as putea sa ii conving sa imi cumpere un caine?

10 răspunsuri:
| DrugFree a răspuns:

Cum am facut eu : Teeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeee rrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooogggggggggggggggggggggggggggggggggggggggggggggggggggggggggggggggggggggggggggggggggggggg...sau spui ca vei lua note bune la scoala,
Si zile ca cumperi un caine care nu naparleste ( caniche, bichon, ciobanesc unguresc, yorkshire terrier, schaunzer )

constantaproca
| constantaproca a răspuns:

Incearca sa ii convingi ca te vei ocupa doar tu de el. Trebuie sa stii ca un caine inseamna sa iti asumi anumite responsabilitati, daca e de apartament trebuie scos de mai multe ori pe zi afara, trebuie periat mereu ca lasa par prin casa, trebuie spalat, trebuie urmarit (sunt caini care rod incaltamintea, o ascund prin casa, rod anumite piese de mobilier). Nu e chiar asa de simplu. Daca stai la curte e cu totul altceva.

| ღm0tzataaღ a răspuns:

Pai...thinking

Eu cred ca ar trebui sa le arati ca esti destul de mare si destul de responsabila incat sa poata sa iti ia unul.Sa iei note bune, sa mai preiei din responsabilitatile casei etc. etc.
Sper ca team ajutata

Pupiciii:*:*

| Andruza a răspuns:

Buna,
Pai spune-le ca iti doresti enorm de mult un catel, ca o sa il scoti tu la plimbare, o sa ai tu grija de el, si ca o sa inveti mai bine.
Eu asa le-am spus dar nu mi-am mai luat deoarece este o responsabilitate, si poate nu ma descurc, oricum spune-le ca tu vei fi responsabila de el.
Sper ca ti-am fost de folos
Take care
Pa, pa!

| Aly359 a răspuns:

Te inteleg iubita si eu ma rog de ei de 5 ani dar... fara rezultate. Promite-le ca doar uh vei avea grija de el si daca nu sa il vanda. varsa si niste lacrimi. Prefa-te ca esti f suparata pe ei si nu ii baga in seama. poate merge trimite-mi un msg privat si spune-mi daca a mers ce rasa ai vrea, etc. pup kiss love struck

| Minty a răspuns:

Incepe prin a le demonstra ca esti destul de responsabila ca sa ai unul si incearca sa fii mai ordonata, intelegatoare si sa-i ajuti mai mult cu ce poti tu face. poate o sa mearga.Numai bine.

| iNs a răspuns:

Pai depinde is mai multe modalitati de la varsta la varsta.Pai zi-le ca o sa-l speli, ca o sa-i dai de mancare, ca o sa ai grija de el(daca tot promiti tine-te de cuvant)
Incerca sa le promiti ceva in schimbul cainelui ceva de genul:o sa invat mai mult, o sa iau numai 9 si 10, o sa fiu cuminte, etc.
Poate te-ai amuzat la raspunsul meu, incerc si eu sa ajut big grin

| DannutzΦ a răspuns:

Pai din cate stiu eu cand mi-am primit cainele, nu i-am rugat pe parinti sa-l cumpere, ei au considerat ca am nevoie de un animal de companie...ani au trecut si acesta a fost dat la imperechiere si dupa cateva luni catelusa a nascut 4 puii printrecare si TOTO, acesta a trebuit dat ca si cadou noua dar parinti au zis ca am deja un caine de ce mai imi trebuie unul? Asa ca m-am gandit sa le promit ca eu o sa-l scot afara, o sa stau noaptea sa-l hranesc pana cand va implini 1 an si tot felul de chestii, si pentru a le demonstra a trebuit sa ma angajez sa fiu ca un fel de dadaca pentru caini si asa au vazut responsabilitatea mea si l-au luat pana la urma! Procedeaza si tu asfel!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Uite raspunsurile la intrebari :

1 ) Cum as putea sa o conving?

a) avand in vedere ca locuiesti la apartament este cam greu sa-ti convingi parintii sa-ti ia un caine. De pilda, ai putea sa convoci o intalnire de familie si sa arati avantajele pe care le ai cand iti iei un caine. Adu argumente convingatoare si apara-ti interesele. Promite ca vei avea grija de el, il vei imbaia, il vei duce la plimbare etc ( este o responsabilitate mare ). Spune-le parintilor cat de frumoasa e viata alaturi de un animal si ( daca ai ) vorbeste cu o prietena care are animale sa vina sa dicute cu parintii tai ( pentru a le spune cat de frumos este sa ai un prieten necuvantator ) In primul rand ei trebuie sa vada in tine cat de responsabil esti. Asa vor vedea ei daca vei fi in stare sa cresti un caine, caci este foarte usor ca un parinte sa satisfaca cerintele copilului si pe urma tot el trebuie sa se ocupe de noul prieten al copilului. Poti stoarce si niste lacrimi, poate va merge;)

2) Ce rasa mi-ati recomanda?

a) Eu ti-as recomanda Chiuaua sau Bichon Maltez pentru ca sunt rase mici, usor de ingrijit si de apartament. Bichonul Maltez trebuie sa primeasca atentie in special ingrijjirii blanii pentru ca este lunga. Dar poti sa il duci la un salon pentru catei si sa-l tunzi. Eu zic ca e mai dragut tuns si nu necesita atata efort in ingrijire ( uita-te la avatarul meu si vei vedea un pui de Bichon Maltez ). Aici gasesti mai multe informatii despre Bichonii Maltezi :

http://www.cutzu.ro/animale/caini/bichon-maltez-19.html

b) O alta rasa la fel de frumoasa si de buna este Yorkshire Terrier

. Este dragut, jucaus, iubitor si de asemenea foarte atent in jurul lui.

Aici gasesti mai multe informatii despre Yorkshire Terrier :

http://www.caini-pisici.ro/rasa-caini/Yorkshire_Terrier_048.html

Acum, mie una imi place Bichonul Maltez pentru ca este mai dragalas si mai usor de ingrijit. + ca este iubitor si foarte dragastos.

3) Ce vaccinuri trebuie facute?

http://ro-rott.ablog.ro/......caini.html

Aici afli mai multe despre vaccinuri si ce trebuie facut, de la ce varsta se incepe vaccinarea la catei, deparazitarea, bolile etc.

Iti mai dau cateva site-uri cu boli ce pot aparea la rasa bichon maltez :

http://cainele-nostru.blogspot.com/......rasei.html

Totusi, nu iti pot zic cu exactitate cum se numesc vaccinurile, pentru ce sunt. Intreaba veterinarul si el iti va spune. Nu te baza pe internet caci este mai bine sa auzi asta din gura unui veterinar si sa stii sigur ce e bine pentru dragalasul tau.

4) Stiti vreun site care se ocupa cu vanzarea de caini?

Uite aici cateva site-uri :

http://www.catei-de-vanzare.ro/Bichon-Maltez_10.html

http://www.anunturi.biz/anunturi/bichon+maltese

http://www.adoos.ro/......iecatei_de

http://www.caini-pisici.com/index.php?page=anunt&idanunt=95424

http://www.aaz.ro/vanzari/21/ofer-spre-adoptie-pui-catel

Cam asta a fost! Eu te sfatuiesc sa iti iei un mascul pentru ca nu face pui si este mai jucaus ( dar si mai galagios ) decat femela. Alte rase de apartament ( daca vrei ) mai gasesti aici :

http://www.caini-de-vanzare.ro/rase.html - poate iti place vreuna

http://www.animale.ro/articole/topul-cainilor-de-apartament

Daca vrei poze cauti pe net. Daca vrei sa afli unde se vand si cam la ce preturi ...scrie pe net,, vanzari [ rasa care ti-o doresti ], o sa-ti dea si numar de telefon.

Ma bucur ca te-am ajutat! Imi face placere sa vorbesc despre catei sunt animalele mele preferate :* Funda pls?

| ShotYouDown a răspuns:

Spunele ca te apara de hoti/si ca sunt draguti