| Elizeee a întrebat:

Imi puteti spune cum trebuie ingriji cainele din rasa King Charles Spaniel? Asi vrea sa-mi cumpar cumpar unul.Cum se ingrijeste? Puteti sa-mi ziceti si site-uri despre aceasta rasa!

Răspuns Câştigător
| Ramona000 a răspuns:

Chiar daca etaleaza o talie destul de mare pentru un caine din grupa Toy, Cavalier King Charles Spaniel ramane un caine potrivit pentru spatiul restrans dintr-un apartament. Energic si vioi, el se detaseaza printr-o atitudine voluntara si totusi echilibrata, fiind mai putin fragil si delicat decat alti caini care se incadreaza in aceeasi grupa. In ciuda faptului ca stramosii sai au beneficiat de un trai privilegiat la curtea regilor Angliei din secolele XVI-XVII, Cavalier King Charles Spaniel se remarca drept un caine putin pretentios si cu o putere mare de adaptare. Blana frumoasa, cu firul destul de lung si matasos ramane reperul central in ceea ce priveste intretinerea periodica, dar fara a solicita operatiuni cu adevarat dificile.

Poate te intereseaza si:
Informatii generale despre Cavalier King Charles Spaniel
Alimentatie si Hrana Cavalier King Charles Spaniel
Afectiuni si Boli Cavalier King Charles Spaniel
Dresaj Cavalier King Charles Spaniel
Poze cu caini Cavalier King Charles Spaniel
Filmulete Video cu caini Cavalier King Charles Spaniel
Nume de caini Cavalier King Charles Spaniel

Acesti caini naparlesc moderat, pe toata durata anului si periajul trebuie sa devina o rutina bine respectata. Dincolo de importantele ratiuni ce tin de igiena, infatisarea este si ea importanta si va fi substantial imbunatatita daca va dedicati destul timp pieptanatului si periajului. Fiind energici si activi in mediul exterior – nu uitati ca la origine sunt caini de vanatoare – voluntarii Cavalier King Charles Spaniel vor tine cont prea putin de starea generala a robei si nu vor avea nici o problema in a se umple de noroi din cap pana-n picioare. Pentru ca au destula energie de cheltuit si pentru ca nu este de dorit ca afenomenul sa se produca in casa, lasati acesti caini sa alerge si sa se joace dupa pofta inimii atunci cand iesiti in aer liber. La final, este drept, veti avea ceva de muncit, dar va alegeti cu niste caini potoliti si calmi in interior.

Fara a avea reale proprietati impermeabile, firul de par din blana acestor caini este destul de usor de curatat chiar si daca folositi o carpa umezita sau un dus superficial cu apa simpla. Nu este necesar sa-l samponati de fiecare data cand s-au murdarit, procedand astfel veti contribui la o degradare prematura a calitatii parului si este posibil sa inlesniti chiar aparitia unor alergii si iritatii la nivelul pielii. Blana acestor caini se usuca destul de repede, dar nu asteptati de fiecare data ca acest fenomen sa se produca in mod natural, ci, mai ales in sezonul rece, asigurati-va ca raman uscati dupa imbaiere. Prosoapele absorbante din bumbac sunt accesorii foarte indicate pentru aceasta operatiune. Daca aveti experienta altor caini cu blana mai lunga, veti sti ca o preocupare de mare importanta este identificarea si descalcirea nodurilor din blana.

Chiar daca nu veti gasi prea des astfel de formatiuni pe corp (atentie doar la scaieti sau alte resturi vegetale agatate in blana), cu siguranta le veti "infrunta" la nivelul parului abundent ce le acopera urechile. In aceasta arie exista o tendinta naturala de formare a nodurilor si, in plus, fiind nestapaniti adulmecatori si beneficiind de urechi ample, vor colecta usor murdarie si diferite resturi de pe sol. Urechile se constituie intr-o zona importanta atunci cand va dedicati toaletajului unui caine din rasa Cavalier King Charles Spaniel si este bine sa loe curatati cu atentie cam 1 data pe saptamana.

Folositi pentru periaj genul de perie de par folosit si de oameni (dintii periei avand varfurile protejate). Daca folositi peria speciala pentru caini (cu dintii metalici mai desi si mai subtiri) se poate intampla sa despicati firele de par, pentru ca au blana constituita din fire mai groase. Udati blana cainelui inainte de periaj, sau folositi un balsam cu formula pentru piele sensibila. Inainte de periaj este bine sa pieptanati faldurile de par mai consistente cu un piepten cu dinti desi, pentru a identifica eventualele noduri. Desfaceti cu grija parul din aceste noduri evitand sa pricinuiti suferinte cainelui. Astfel el va fi linistit pe durata acestor sedinte si le va primi de fiecare data cu o atitudine pozitiva.

Unghiile trebuie verificate saptamanal si scurtate atunci cand ajung suparator de lungi (incep sa deformeze pozitia degetelor in sprijin). Fiind un caine de companie care-si petrece o mare parte a timpului in interiorul caminului, Cavalier King Charles Spaniel are nevoie de ajustare periodica a lungimii unghiilor. Fiti foarte atenti cand desfasurati acest gen de operatiune, intrucat riscul ranirii este destul de mare. Daca priviti cu atentie unghiile de culoare alba veti observa o zona consistenta de culoare roz pornind de la baza catre varf si o portiune semnificativ mai mica, usor transparenta (semi-opaca). Zona mai densa, colorata, este portiunea de crestere, intens vascularizata, pe care nu trebuie sa o atingeti in actiunea voastra, caci veti cauza o hemoragie destul de puternica insotita de senzatia de durere acuta. Daca nu aveti siguranta ca puteti actiona in siguranta ori daca aveti un caine cu unghii de culoare inchisa (la care nu este vizibila zona de separatie) va recomandam sa va adresati unui specialist.

Pe timpul plimbarilor este bine ca acesti caini sa fie tinuti in lesa pe strada si in locurile aglomerate, aflate in imediata vecinatate a arterelor rutiere intens circulate. Vanatori dedicati, cainii de rasa Cavalier King Charles Spaniel vor reactiona foarte prompt de fiecare data cand vor observa vreo pasare de mici dimensiuni sau vreo rozatoare (veverite, de exemplu) si vor porni vijelios in urmarirea lor. Porumbeii, acesti chiriasi traditionali ai locurilor publice din orasele mai mari sau mai mici, se constituie in irezistibile tinte mobile pentru energicii Cavalier King Charles Spanie, una din placerile de prim ordin ale lor fiind aceea de a-i "zburataci" viguros. Ca orice caine de vanatoare (sau cu astfel de instincte bine conservate) si micii spanieli englezi nu se mai concentreaza la alte elemente adiacente atunci cand identifica o potentiala prada, astfel ca pot usor ajunge sub rotile unui autoturism. Pastrati-i in lesa in locurile expuse si alegeti pentru jocuri, exercitii si sesiuni de alergari doar spatiile largi, sigure, unde ii puteti supraveghea sau locurile special amenajate, bine imprejmuite.

Parul crescut intre pernute trebuie si el taiat atunci cand a crescut prea lung. Folositi o foarfeca adecvata, nu foarte mare si cu varfurile rotunjite, care sa va dea siguranta in manevrare si sa va ajute sa evitati ranirea accidentala. In cadrul aceleiasi operatiuni puteti scurta si parul de pe partea superioara a labutelor dand astfel cainelui un aspect mai elegant, contribuind la igiena generala a acestuia si eliminand imaginea unui catel care poarta galosi pentru zapada.

Recapitulare succinta a nevoilor de intretinere la rasa Cavalier King Charles Spaniel:

- Naparlirea este de nivel mediu, indepartarea eficienta a parului se face prin periaj (perie cu dinti lungi si nu foarte desi);
- Frecventa periajului general aplicat la intregul corp in regim de activitate normal (2-3 plimbari pe distante medii zilnic): 1 data pe saptamana;
- In functie de preferinte, cainii din rasa Cavalier King Charles Spaniel pot fi tunsi la mijlocul primaverii (dar nu mai tarziu, pentru a permite refacerea blanitei pana la inceperea sezonului rece);

- Modelele de tunsori pot fi acelea utilizate pentru cainii din rasa Cocker Spaniel;
- Imbaierea necesita sampon cu formula soft. Frecventa recomandata: la fiecare 5 saptamani. Ocazional, cand gradul de imbacsire este prea mare, se pot face clatiri ale parului din blana folosindu-se doar apa curata, calduta;
- Precautii la imbaiere: parul nu se spala cu miscari prea energice, altfel este favorizata incalcirea;
- Uscarea dupa baie se poate face cu prosop de bumbac, dar puteti folosi cu rezultate bune si foenul (fixat pe treapta medie, pentru a evita arderea sau deteriorarea structurii firului de par). Acesta va fi tinut la distanta de 15-25 cm de corpul cainelui;
- Uscarea blanitei de pe corp se face folosindu-se un piepten cu dintii rari, sau o perie cu ace protejate, manevrate in sensul firelor de par;
- Se solicita o atentie sporita pentru uscarea parului care acopera urechile;
- Urechile se curata folosindu-se betisoare igienice de uz uman;
- Ochii se curata saptamanal, impotriva crustelor. Darele de lacrimi se curata cu aceeasi frecventa, folosindu-se dischete cosmetice (vata medicinala) si solutie speciala pentru pastrarea lentilelor de contact (disponibila in farmacii);
- Scurtarea unghiilor (pilirea) se efectueaza la fiecare 3-4 saptamani
concluzialaughing=multa mancare, scoaterea de 4 ori pe zi si 3 n-are nimic, alintat, vaccinat este cam ca orice caine happy

2 răspunsuri:
| Flynn2001 a răspuns:

Din cate stiu, e o rasa mica, potrivita pentru apartament. Are nevoie de hrana, apa, joaca si bineinteles, dragoste. Cred ca trebuie sa il perii des.

| Andreea2200 a răspuns:

Aici scrie cum sa-l ingrijesti:
http://www.desprecaini.com/......tretinere/