| anonim_4396 a întrebat:

Ce mananca iepurii in afara de morcovi?big grinbig grin

Răspuns Câştigător
| ChocolateDroid a răspuns:

Hrana iepurelui de casa

Iepurele de casa este un rozator erbivor - aceasta inseamna ca regimul vegetarian este singurul potrivit pentru el. Ca iepurele sa fie sanatos si sa nu se ingrase peste masura, datorita faptului ca sunt animale lacome si mananca mai mult decat au nevoie, dieta iepurelui de casa trebuie controlata in cazul in care se constata tendinte de ingrasare.

Alimentatia iepurelui este alcatuita asadar exclusiv din vegetale - radacinoase, legume, fructe si seminte:

*
Radacinoase (si frunzele lor): morcov, telina, patrunjel, pastarnac, leustean, ridichi, sfecla;
*
Legume (numai frunzele): salata, varza, spanac, loboda, stevie;
*
Legume (numai fructele): fasole verde, mazare (cu pastai cu tot), ardei gras, castraveti;
*
Fructe: mere, struguri, pere, prune, caise, capsuni, cirese;
*
Seminte: floarea-soarelui, alune de padure (atentie, nu confundati alunele de padure cu arahidele!)
*
Alte vegetale: busuioc, lucerna, trifoi, iarba proaspata, fan, andive, frunze de papadie.

Nu este indicat ca iepurele sa primeasca coji de pepene (sarace in substante nutritive si indigeste), cartofi (si mai ales coaja cartofului, este toxica), ardei iute, citrice (irita mucoasa gastrica).

Atentie la plantele de apartament - unele pot fi foarte toxice pentru iepure, desi el le poate considera delicatese!
Fundita?hee hee love struck

13 răspunsuri:
| Elena1234456 a răspuns:

Varza big grin, bataia nu cred ca le place laughing.

| baru a răspuns:

In afara de morcovi; Cel mai bine se hraneste cu papadie Dar nu trebuie sa i-o dai proaspata Oti cam 3 4 ore si peurma i-o dai. Salata Varza la fel Porumb Coji de cartofi Seminte de floarea soarelui. Sfecla. Dar ---- Sa fi atenta sau atent nu stiu ce esti fata sau baiat, Niciodata sa nu-i dai de exemplu papadie uda sau salata uda. Toate sa fie uscate. iar hrana sa nu ramana de pe o zi pe alta Sa ai grija ca iepurii sa nu stea in apa sau in umezeala ca se vor ambolnavi. Nici nu te-am intrebat daca ai iepuri. Daca ai o sa-ti mai spun unele lucruri interesante Eu am foarte multi Pa

| sadness_8987 a răspuns:

Morcovi, telina, salata verde, ardei gras, frunze de conopida, varza, trifoi, patrunjel, mere, pere, piersici, pepene. Legume verdeturi, eu tin minte ca-i dadeam detoate

| aleeee a răspuns:

Varza...Trifoi...

| คเค๓เк a răspuns:

Pay in general legume!
poti sai mai dai coaja de mar

| ayacata a răspuns:

Poate frunze de salcam sau lucernabig grin

| emasweetgirl a răspuns:

Lucerna, varza, cartofi, sfecla, telina, ridichi, mere etc

| blondy_6656 a răspuns:

Frunze de salcam, lucerna, frunze de la varza, salata, verde si alte feluri de iurburi sau poate si cereale:X aproapede toatesad
fundalove struck te rog:*

| deealoveanahi a răspuns:

Varzalaughing cel mai sigur sau salata verdetongue

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Destule

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Iepuri mananca: lucerna, varza, morcovi, porumb, flori de salcam, frunze de salcam, frunze de vie tanara, telina, pastarnac, bostani, etc si in special daca sunt in calduri si putina viagrawinking

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Nu stiu

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Varza, paine uscata, telina, patrunjel, trifoi, fan, peleti speciali pentru ei. morcovii nu sunt foarte recomandati pentru ei