| biabibi09 a întrebat:

Imi spuneti cum sa imi invat hamsterul sa bea dintr-o adapatoare?
Si sa impinga biluta aia de la capat ca sa curga apa.

8 răspunsuri:
| AnaMaryadragutaa a răspuns:

Pai poti sa ii pui boticul acolo sa vada ca curge apa sau sa apsi tu cu degetul la fel ca sa vada el dar in orice acz cred ca se va obijuii singr\ur pentru ca va fi curios sa vada ce esi vede ca curge apa sau daca nu oricum nu va sta sa moaar de sete bea el fara frica

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Vorbeste cu el pe un ton calm dar impunator.

| Kriss96 a răspuns:

Am dat si eu de problema asta acum mult timp cand incepusem sa cresc hamsteri.Mi-am luat un puiut de 3 saptamani si stand aproape toata ziua cu el, am observat ca nu bea apa.Nici rotita nu o folosea.Era prea micut si nu avea suficienta forta, dar pana la urma oricum a fost un fraier toata viata luilaughing
Eu l-am invatat sa bea din adapatoare din greseala!laughingDe atunci am mai folosit metoda si la alti hamsteri si a mers, dar nu din prima.Ideea este ca ei stiu in general ce au de facut. Putin probabil ca hamsterul tau sa nu stie deloc ce-i tubul ala mare si la ce-i foloseste sau cum sa-l foloseasca.La mine intotdeauna s-a pus problema de distanta dintre talaj si biluta.Si posibil ca asta sa fie problema si la tine. Daca e puiut nu are cum sa ajunga la biluta decat daca se ridica in 2 picioruse.Si tu exact asta trebuie sa-i aratiwinkingSi daca sa zicem ca hamsterul tau chiar nu stie ce-i aia adapatoare, ideea asta merge in ambele sensuri.
Tot ce trebuie sa faci e sa-l iei si sa-l pui langa adapatoare. Apoi ridica-i usor corpul astfel incat sa stea in picioare, iar capul sa-i fie la nivelul bilutei.Nu-l ridica de la sol.El trebuie sa retina pozitia de "ridicat in 2 labute". Poti face asta cu degetele.Il ridici usor punandu-i degetele sub labutele din fata.Sau mai simplu e sa-i arati niste mancare sau degetele tale pentru ca el te cunoaste si te simte.Se va ridica singur. Odata ce a ajuns cu gurita in dreptul bilutei asigura-te ca il sustii ca sa poata sta pe cele 2 picioruse. Odata ajuns aici, ori va bea singur, ori trebuie sa impingi tu biluta si sa curga putina apa ca sa vada care-i smecheria. Eventual poti sa-l uzi foarte putin pe la gura.Repeta procedura daca nu ti-a mers.
Si uite o alta idee care mi-a venit acum in timp ce scriam.Sunt scaunele acelea pentru copii mici ca sa poate ajunge la chiuveta.Gaseste ceva asemanator.Si hamsterul se va urca pe chestia aia si va ajunge la adapatoare.S-ar putea sa i se para si mai distractiv asa.Curiozitatea impinge hamsterii sa faca multe chestii pe care in mod normal n-ar sti sa le facawinking
Bafta!

| MrAnonymus a răspuns:

Incearca sa il pui cu gura pe adapatoare, arata-i cum vine apa si vorbeste cu el pe un ton calm nu urla pentru ca se va speri i nu va mai vrea de loc sa bea din adapatoare pentru ca va asocia tonul tau ridicat cu adapatoarea. Funda?

| MrBlue a răspuns:

Hamsterul nu are are nevoie de multa apa. Sunt cazuri in care nu beau apa saptamani si luni intregi. Daca mancarea lui e bogata in lichide, spre exemplu ii dai "morcovi ". Contin multe lichide si hamsterul nu necesita nevoia de apa. Ca sa inveti hamsterul sa bea apa din adapatoare, impinge biluta ca sa lasi un picur de apa si pune gurita hamsterului pe picatura de apa. Hamsterul va sti sa bea. Daca ii va fi sete il vei vedea ca bea apa din adapatoare. Funda?

| DudarsharDudarel a răspuns:

Ai aici tot ce iti trebuie pentru micutul tau :D :) http://a1.ro/lifestyle/family/cum-sa-ingrijesti-un-hamster.html

| biabibi09 explică:

Dar cum sa il invat sa bea din adapatoare? Asta este intrebarea mea(cum sa il dresez sa bea din adapatoare).

| SNIPƎR a răspuns (pentru biabibi09):

Nu il poti dresa, ei se invata singuri, ca al meu. Sper ca te-am ajutat.