| palpAbil1real a întrebat:

In ultimul timp apar din ce in ce mai multe video-uri cu animale ce salveaza alte animale sau cum animalelor le pare rau cand moare alt animal si multe alte chestii ce te fac sa te gandesti cum ca animalele sunt mai umane ca oamenii, nu sunt rasiste, isi risca viata pentru aproapele lor, etc... Eu cred ca este un nou curent ceva! Voi ce credeti?

Răspuns Câştigător
| IisusHristos a răspuns:

Animalele au fost asa tot timpul, insa acum 20-30-40 de ani nu se propaga informatia asa repede ca acum si nu era la indemana oricui sa filmeze un astfel de eveniment. In ziua de azi aproape oricine isi permite un telefon cu camera video care sa inregistreze momentul. Omul in schimb la baza este la fel de sufletist ca si animalele, insa societatea concurentiala in care traim il transforma intr-o bestie care este in stare sa calce pe cadavre pentru a isi atinge scopul. Uite-te la fanaticii religiosi, atat cei ortodocsi cat si musulmani care ucid in numele unui mos cu barba care le promite viata eterna in Rai dupa moarte.

1 răspuns:
| Deriss01 a răspuns:

Eu cred ca acele video-uri sunt postate pentru a le arata oamenilor ca animalele, fiinte fara constiinta care se bazeaza doar pe instinct, sunt mai iubitoare si mai altruiste decat oamenii, sa le arate cat de mult a involuat rasa umana si sa le deschida sufletele, sa ii indemne spre bine si sa se schimbe in bine. Aceste filmulete au rolul de a inmuia inima omului si de a-l face sa se gandeasca ca asa ar trebui sa procedeze si el. Au rolul de a ne face sa fim mai buni si sa iubim toate rasele in parte la fel de mult.