| CedrYK a întrebat:

In zilele urmatoare as vrea sa-mi cumpar un caine..si as avea nevoie de un sfat. Eu vreau sa-mi cumpar un caine protector, dar sa fie si de atac. Voi ce ati alege dintre American Pit Bull Terrier, Rottweiler, Amstaff, Boxer Tigrat, Tosa Inu?(+cateva argumente) Funda*

8 răspunsuri:
| T7uk a răspuns:

Pitbull si Amstaff fiindca lumea crede ca sunt niste "bestii" din cauza luptelor cu caini si vor fi impresionati de aceasta reputatie proasta a acestor doua rase.

| EvangelineLovin a răspuns:

Eu as lua si un maidanez, orice animal isi apara teritoriul. sa fie de atac de ce? pe cine vrei sa ataci cu el? asta conteaza de cum il cresti tu.si daca il inveti sa muste si sa atace, sa nu te surprinda cand o sa te muste si pe tine.

| PTMLucian a răspuns:

American Pitbull Terier este alegerea cea mai potrivita. Este un caine extrem de loial stapanului, este foarte puternic, are un impact psihologic urias asupra oamenilor din jurul tau. Este foarte protector cu stapanul, muscatura o are foarte puternica. Iar ca sa iti spun din propria experienta, te poti baza pe un pitbull ca nu vei pati nimic cat il ai langa tine.

| NeedForSpeed2013 a răspuns:

Pai daca esti experimentat ti-as recomanda un Tosa Inu.Tosa Inu este cainele cu ce-a mai puternica muscatura si este conceput special pentru lupte de caini(spre ca nu de aceea vrei sa iti iei unul).Si eu am avut un Tosa Inu dar a trebuit sa ma despart de el, pentru ca vecinul meu sa isi retraga plangerea(Tosa a meu a fost provocat de rott care era cu stapanul pe afara, a sarit gardul si s-a luat la bataie.L-a cam sifonat pe rott si era sa il muste si pe stapan care l-a lovit cu o piatra inainte sa ajung la el. Vreau sa spun ca acel gard era destul de inalt). DACA NU ESTI PRICEPUT NU ITI RECOMAND UN TOSA INU CHIAR DACA ARE EXTREM DE RAR ASTFEL DE COMPORTAMENT.IN GENERAL ESTE UN CAINE FOARTE LOIAL. SPER CA TE-AM AJUTAT!

| Joyman a răspuns:

Nu ti-as recomanda un caine agresiv, la un moment dat s-ar putea sa se intoarca impotriva ta. Ceea ce iti recomand eu este un ciobanesc german. Este un caine foarte destept si este un bun prieten si paznic

| andrei1108 a răspuns:

Pit bull

| andrei1108 a răspuns:

Sau rottweiler

| MrPaIn a răspuns:

Eu tias recomanda Rottwiller-ul dar trebuie invatat de mic ce are voie si ce nu are voie sa faca. Rottweilerul este un caine sensibil, inteligent si loial care in mod normal vrea sa-i faca pe plac stapanului. Funda?