| anonim_4396 a întrebat:

Intrebaree urgentaabig grinecii...Eu am o iguana si iarna nu prea mananca decat painelaughing(stiu ciudat).E cineva care stie ce mananca aceeasta reptila si iarna?straight face

Răspuns Câştigător
| Nedea_Marius_1994 a răspuns:

Frunze de papadie;

- frunze de mustar si stevie;

- frunze si varfuri de gulii;

- fasole si mazare verde;

- fan;

- trifoi;

- nap sau varza furajera;

- dovlecei dati prin razatoare;

- morcovi dati prin razatoare.

Urmatoarele flori sunt si ele bune pentru animalul dumneavoastra de companie. Ai insa grija sa nu fi fost tratate cu substante chimice sau fertilizatoare.

- flori de papadie;

- garoafe;

- hibiscus;

- trandafiri;

-! evita azaleele pentru ca sunt toxice!

Fructe potrivite pentru hrana iguanelor:

- mere;

- banane;

- struguri;

- piersici;

- pere;

- pepeni

| Nutemaiholba a răspuns (pentru Nedea_Marius_1994):

Ii plac mai mult bananele si dovlecelul pe razatoare, oricum merciwinking

| Nedea_Marius_1994 a răspuns (pentru Nutemaiholba):

Funda?

6 răspunsuri:
| oOoBrBoOo a răspuns:

laughingChiar ca e ciudat dar ce sa-i faci daca la biata reptila ii place painea iarna n-ai ce face dai paina pana se saturalaughing sau nu-i mai da paine sa vezi ce face manca si altceva daca nu asta e dai paine pana se satura pana la iarna viitoarelaughing.(am simtit nevoia sa raspund asa chiar daca nu e bunlaughing )

| sindromforyou a răspuns:

Si eu am o iguana de trei ani si ma confrunt cu aceeasi problema iarna. Nu ii mai da paine ca nu ii face bine. Eu iarna ii dau rucola si andive, le gasesti la carrefur, dovlecei proaspeti, mazare si fasole verde congelate, le decongelez in prealabil, si fiind libera toata ziua, imi mai mananca din flori. Iese si intra cand vrea in terariu. Mai ai nelamuriri asta e adresa mea : sindromforyou@yahoo.com