| Artios23 a întrebat:

La ce magazin in Bucuresti pot gasi pisicute sau catei de vanzare?

5 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

De ce ai vrea sa cumperi cand gasesti o groaza de animale de adoptat gratis.

| dullcat a răspuns:

Buna.Si eu sustin adoptia.Acele animale merita iubire si sunt la fel de frumoase ca oricare altele, chiar daca nu sunt de rasa. Orice animal cand e ingrijit si curat, cand e iubit arata ca unu de rasa.
Plus ca te vor iubi la fel de mult ca orice animal din magazin, poate chiar la infinit fiindca le-ai salvat viata. Cele din magazin nu au fost vreodata in aceeasi pozitie periculoasa precum abandonul.

| anonim3247 a răspuns:

Caută pe Facebook la adopții că găsești pe gratis.
Nevasta mea cu niște femei se ocupă cu așa ceva.
Au pisici date pentru adopție pe Facebook, sunt sterilizate și sănătoase.

| Madalina9238 a răspuns:

Hey. Și sfatul meu ar fi sa adopti, in loc sa cumperi. Îți spun și de ce : majoritatea raselor din canise sunt rase modificate genetic, foarte predispuse la boli, adică extrem de bolnăvicioase (îți spun și din experiența, și din studii). De asemenea, animalele de rasa au o nevoie mult mai mare de hrana înalt calitativa, diverse tratamente periodice, etc. Pe scurt, sunt frumoase, dar sunt mult mai greu de întreținut. Câinii și pisicile crescute "in sălbăticie", fără stăpâni, au imunitatea crescută. Pentru lume ei nu înseamnă nimic, dar tu pentru ei poți fi lumea toată. Nu vreau sa fiu emoțională prea mult, dar cred cu adevărat si știu ca un animal fără stăpân îți va fi recunoscător si loial toată viața. Succes!

| dullcat a răspuns (pentru Madalina9238):

Adevarat. Industria aceasta a inmultirii animalelor de rasa e o barbarie. De am avea posibilitatea sa alegem daca nastem copii cu dizabilitati, am face-o? Oare am alege sa avem astfel de copii, nevinovati, cu boli incurabile, sa ne chinuim cu ei o viata intreaga? Probabil ca nu.

Si atunci de ce promovam asa ceva cand vine vorba de animale? Alegem sa inmultim rasele care sunt bolnave si se nasc asa din cauza modificarilor genetice facute tot de omenire acum sute de ani.

Pisicile alea dragute cu botul retras, cu profilul extrem de plat, membre scurte si altele au probleme de sanatate deoarece craniul este intr-o forma deloc normala fata de pisicile tipice.Membrele scurte de asemenea le fac sa se chinuie, sa depuna efort in plus pentru activitati pe care pisicile normale le-ar face fara nicio problema. Exemple de pisici care au problema cu respiratia : rasa persana, himalayana, burmeza.

Craniul deformat e valabil si pentru caini, la bulldog si mops (pug), de exemplu, care de asemenea se stie ca au probleme cu respiratia.