| JammyBrooks a întrebat:

La ce profil nu se practica matematica? sau se practica foarte futin.Si cu acest profil pot intra la facultatea de medicina veterinara?

6 răspunsuri:
| blackcat99 a răspuns:

Te referi la liceu? Daca te referi la liceu, profilul uman te mai "scapa" de matematica. Trebuie sa stii ca se bazeaza pe romana, istorie si educatie civica. Poti sa urmezi si farmacia veterinara, de ce nu, dar trebuie dupa ce termini liceul la uman sa dai la o faultate de profil (Medicina- Sectia medicina veterinara).

| AnemonaP a răspuns:

Trebuia sa specifici si orasul tau.Deci la absolut orice profil faci matematica. Oricine ar vrea sa scape de matematica.Dar este nevoie de ea.La filologie faci matematica doar intr-a a9a si a10a si in a11a si a 12a scapi de matematica.Din pacate pentru a intra la facultatea de medicina veterinara trebuie sa te duci la bio-chimie.Trebuie sa stii biologie, chimie, fizica si matematica.La mine in oras se da bacul la profilul acesta la Romana, Matematica si Fizica.Mate-info.multa matematica, filologia trebuie sa faci pentru a scapa de matematica dar rar intri la facultatea de medicina daca esti pe profil de filologie.Succes.

| OskarRM a răspuns:

Foarte "FUTin" laughing
Si ca sa fiu on topic,poti face si stiinte ale naturii(chimie, fizica, biologie), dar e profil real, deci are si matematica.

| CeaCuMasca a răspuns:

Cele mai puține ore de matematică se fac la profil uman.Tot ceea ce ține de limba română, literatură, istorie. științe sociale.De aici mai greu să dai la medicină, pentru că științele exacte nu se studiază decât la modul general. Între oameni ce merg în aceeași direcție toți, tu să mergi împotriva curentului ți-ar fi foarte greu, ți s-ar și acri probabil, la un moment dat.La profilul biologie-chimie(științe ale naturii) se face matematică mai puțină ca la profilele de matematică cu vreo 1-2 ore, dar nu e prea mare diferența.Aici ești în mediul potrivit, aici te pregătești pentru medicină, e de ajuns să cunoști matematica astfel încât să te descurci, nu să performezi, la nivel de nota 8. Și apoi mai sunt profilele de mate-info,de care bineînțeles că te ferești,și de aici ești bine pregătit pentru medicină. Deci, în concluzie, la uman se face puțină matematică dar e mai greu să dai la medicină, deci îți rămân opțiunile științele naturii și mate-info. Bănuiesc că vei alege cea care are mai puține ore de mate, deci științele naturii.

| skrillex79 a răspuns:

Poti sa te duci la biochimie.Se face putina mate, acolo sunt eu.

| Thheodora a răspuns:

Turism si Alimentatie, 2 ore pe saptamana happy