| 93Anna93 a întrebat:

La ce varsta pot steriliza o catelusa? Este adevarat ca trebuie sa o las sa fete o data?

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu stiu la ce varsta dar stiu ca trebuie sa fete o data altfel risca sa faca cancer.

| 93Anna93 explică (pentru anonim_4396):

Ok. Merci. Ai fundita.

| anonim_4396 a răspuns (pentru 93Anna93):

Nu ai pentru ce!
Si Mersi! Un paste fericit!

| 93Anna93 explică (pentru anonim_4396):

Merci, la fel!

8 răspunsuri:
| kissyou a răspuns:

Trebuie sterilizata ori cand e pui ori dupa ce fata, si trebuie sa faca pui la varsta de un an jumate, doi ani

| xoxolavxoxo a răspuns:

Eu stiu ca trebuie inainte sa faca 7 luni.
Nu stiu ca trebuie sa fete o data.Intreaba un medic veterinar si el iti va spune.
Bafta!:*

| alex0507 a răspuns:

Un animal care nu a avut o fatare si urmeaza sa fie sterilizat nu implica nici un risc de a face cancer. dimpotriva, la un animal tanar vindecarea si riscurile sunt mult mai mici decat la un animal mai in varsta. nu are rost sa te chinui si tu si sa mai chinui si animalul cu o fatare. sfatul meu este sa o sterilizezi cat mai repede. nu mai lua de bune sfaturile aberante ale unora. la catea se face histerectomie(scoaterea uterului in totalitate)...deci ce fel de cancer va face, hepatic? deci ia catelul si mergi la medic.
p. s. cand mergi sa o sterilizezi fi mai indrazneata si cere histerectomie nu ovariectomie.
numai bine. Dr A. Z.

| 93Anna93 explică (pentru alex0507):

Ok merci de sfat! Imi pare rau ca am dat deja fundita. Trebuia sa mai astept.

| laraacy a răspuns:

Nu neaparat trebuie sa fete. a mea nu a fetat... si PS: nu stiu la ce varsta