| katalinakarina a întrebat:

Locuiesc la tara si nu am posibilitatea sa iau cutiute cu nisip pentru pisici desi imi doresc doi pisoi. Ma puteti ajuta spunandu-mi cateva trucuri care sa-i faca sa ceara afara cand fac "caca"? Am mai avut o pisica inainte care miorlaia la usa fara sa o dresez sau alt ceva. Multumesc. Vreau cat mai multe raspunsuri si urgent pls... Craciun Fericit!

2 răspunsuri:
| danadanutsa a răspuns:

Atunci cand sunt mici animalutele inteleg mai bine modul tau de a le "explica". E evident k nu se vor cere afara din prima,ele trebuiesc invatate sa se ceara afara! Poate de multe ori isi vor face nevoile in toate colturile casei,sau a camerei in care le vei tine,iar atunci va trebui sa iei masuri si sa le inveti ca nu e bine! La o prietena de-a mea a functionat o metoda,poate nu cea mai buna dar de fiecare data cand pisicul isi facea nevoile altundeva decat in cutiuta lui il lua si il ducea in locul respectiv,si ii dadea cate o palma la fund si ii spunea ca nu e bine! Evident k nu trebuie sa dai tare sa il sperii, nu trebuie sa il bati ca sa inteleaga! trebuie sa repeti chestia asta de cate ori e nevoie ca sa inteleaga! cu timpul, dupa ce v'a creste ii va intra in instinct ca trebuie sa se ceara afara! tu trebuie doar sa ai rabdare si sa ii inveti de cand sunt mici! sper ca am fost de foloswinking

| ciresenegre a răspuns:

Da ai internet,... simlu le iei de pui si faci si tu afara si se invata sau le tii afara si le puii nisip de construcii tinestraight face||