| katalinakarina a întrebat:

Locuiesc la tara si as vrea sa-mi cumpar 2 pisoiasi dar nu stiu cum ii pot invata sa nu-si faca treburile in casa pe unde le vine si sa ceara afara deoarece nu am posibilitatea sa iau cutiute cu nisip. Poate aveti vreo idee. Eu vreau neaparat sa-i iau dar nu stiu ce sa fac. Multumesc mult. Craciun Fericit!

4 răspunsuri:
| Konata a răspuns:

Buna, si eu am o pisicuta si a invatat sa mearga la usa si sa miaune cand trebuie sa-si faca treburile.Trebuie in primul rand sa lasi ca pisica ta sa faca putin ''excrement'' pe jos, dupa aceea icepi sa tipi la ea si o pui langa treaba pe care a facut-o, eventual ii aproprii nasucul ca sa inteleaga.Boon, dupa aceea, trebuie sa o lasi prin casa, ca sa stie intrarile iesirile camerele etc., apoi trebuie sa umbli mult pe usa ca sa inteleaga ca pe acolo se iese, o lasi afara foarte putin ca inghetza de frig, sa nu ii faci baie ca face pneumonie si moare.Explicandu-i si certand-o de multe ori ea intelege si cand e usa inchisa si vrea sa faca ''caca'' ea va sta langa usa si va astepta, eventual va mieuna.Terebuie rabdare si timp, cam in cateva saptamani o vei obisnui. Sper ca ti-am fost de ajutor, si eu am facut la fel cu pisica mea si a mers am obisnuit-o. Funda?:XX

| Faraidei a răspuns:

Pai, poti pune si niste cutii normale cu nisip, eu am facut si asa, sau niste tavi. Dar oricum, ii poti da tu afara de vreo 4-5 ori pe zi happy ii lasi putin si dupa ii bagi in casa, asa se obisnuiesc. Nu se nasc invatati. Daca ii vezi ca se comporta cam ciudat, cauta locuri intunecoase, mai ascunse, dupa mobila, etc atunci sigur au nevoie. thinking

| IrisMov a răspuns:

Cum adica nu ai posibilitate sa iei o cutie cu nisip? Daca ti se pare scump nisipul pune-le niste ziare rupte in bucatele. Si litiera nu cred ca este chiar scumpa.
De invatat...nu stiu ce sa-ti spun...depinde de fiecare pisica in parte, dar daca va face o data la tavita, ii va mirosi si va stii sa se duca mereu acolo.
Cu facutul nevoilor afara cred ca e mai greu...si nici tie nu cred ca ti-ar conveni ca pe la 2 noaptea sa te miorlaie pisicile ca vor afarawinking

| katalinakarina explică (pentru IrisMov):

Adica daca stau la tara nu am de unde sa iau urgent. asta s-ar intampla numai cand merg la oras ceea ce se intampla din an in paste laughing)