| DoDo a întrebat:

Ma numesc Denisa ce semnificatie are numele meu? Cica are si o poveste... spuneti-mi-o!

8 răspunsuri:
| Corina a răspuns:

Denisa este o varianta a frantuzescului Denise- adept al lui Dionysius, care in mitologia greaca era zeul vegetatiei, al pomiculturii, al vinului, al extazului si al fertilitatii, denumit la romani şi Bacchus.
Numele Denisa inseamna frumusete si este numele unei zeite din mitologia greaca Densis. Numele semnifica puritate, bunastare, frumusete.

| LoveJames a răspuns:

Numele Denisa inseamna frumusete si este numele unei zeite din mitologia greaca Densis. Numele semnifica puritate, bunastare, frumusete.

| TeoDoraAa a răspuns:

Denisa inseamna frumusete

| ßüттέяŦℓÿ a răspuns:

Cam toty aty dat kopy/paste unul de la altuL. isa a scrys ceva si ailalty imed. dup`ea

| aalwayss a răspuns:

Numele Denisa inseamna frumusete si este numele unei zeite din mitologia greaca Densis. Numele semnifica puritate, bunastare, frumusete.
Varianta a frantuzescului Denise- adept al lui Dionysius,, patronul viei si vinului. Insusi numele acestui zeu a dat nastere la multe teoriilaton spunea ca inseamna"cel care da vinul", altii spun ca ar insemna"curgerea luminii"sau"fiul lui Zeus". Important este ca numele a fost preluat din greaca de catre slavi, a devenit Dienis, Dionis; romanii insa au preluat acest nume din francezul Denis caruia i s-a adaugat femininul Denisa.Intr-adevar e un nume cu o istorie interesanta.Sa-ti poarte noroc!
DENISA - frumusete :*
Continui maine ca trebuie sa ma culc.Paaa! Sper ca te-am ajutat si cu atat. FunditSa?

| Isa a răspuns:

Origine: Francez

Semnificatia numelui Denisa: Varianta a frantuzescului Denise- adept al lui Dionysius.

Numele Denisa inseamna frumusete si este numele unei zeite din mitologia greaca Densis. Numele semnifica puritate, bunastare, frumusete.

| scooby_4551 a răspuns:

Sincer eu nu stiu ce semnificatie are dar imi place foarte mult numele asta