| BlckCat a întrebat:

Hey ce semnificatie are numele DENISA? pe prietena meea cea mai buna o cheama asa.deci? fundita + vot daca mai spuneti si ce inseamna numele vanessa ok?

Răspuns Câştigător
| Valisha18 a răspuns:

Numele de fata Denisa deriva din numele de origine franceza Denise si inseamna "urmas al lui Dionysius".

In mitologia greaca Dionysius este cunoscut zeul vegetatiei, al pomiculturii, al vinului, al extazului si fertilitatii. In gandirea moderna, Dionysos simbolizeaza spontaneitate si instinct in contrast cu Apollo zeul intelepciunii care simbolizeaza stiinta si intelectul.

Numele Denisa inseamna frumusete si este numele unei zeite din mitologia greaca Densis. Numele semnifica puritate, bunastare, frumusete.
Numele Vanessa sau Vanesa, nu conteaza, este de origine spaniola si inseamna fluture.Numele de fata Vanessa, este de origine greceasca si inseamna fluture.

Despre numele Vanessa se spune ca fost inventat de catre scriitorul anglo-irlandez Swift pentru Ester Vanhomrigh careia i-a fost tutore si pe care a cunoscut-o in 1708. Numele a fost creat indepartand literele "van" de la numele de familie " Vanhomrigh" si adaugand "Essa" care este o forma de alint a numelui Esther. Exista insa posibilitatea ca scriitorul sa fi derivat numele Vanessa inspirat de numele unuie zeite mistice numita Phanessa.

In 1726 numele a aparut pentru prima data in poemul autobiografic al lui Swift intitulat "Cadenus si Vanessa" in care autorul vorbeste despre relatia sa cu Vanhomrigh.

Exista de asemenea si o presupusa legatura insa numele Vanessa inventat de Swift si numele Vannozza dei Cattanei, mama celebrului Cesare Borgia pe care l-a avut ca amanta papei Alexandru al VI-lea.
Ti-am fost de ajutor?

6 răspunsuri:
| Rayyy a răspuns:

Bună,
"Denisa" este un derivat al numelui francez "Denise", ce înseamnă "adeptul lui Dionysius". Dionysius este un zeu greco-roman.
Iar "Vanessa" înseamnă "fluture".

Sursă: http://www.thinkbabynames.com/meaning/0/Vanessa
http://www.thinkbabynames.com/meaning/0/Denisa

| Đϋffγ a răspuns:

Numele acesta a avut o evolutie foarte interesanta. Originea sa este greaca si porneste de la dumele zeului Dionysos, patronul viei si vinului.Insusi numele acestui zeu a dat nastere la multe teoriilaton spunea ca inseamna"cel care da vinul",altii spun ca ar insemna"curgerea luminii"sau"fiul lui Zeus". Important este ca numele a fost preluat din greaca de catre slavi, a devenit Dienis, Dionis; romanii insa au preluat acest nume din francezul Denis caruia i s-a adaugat femininul Denisa.Intr-adevar e un nume cu o istorie interesanta.Sa-i poarte noroc!

| Stefania96dfg a răspuns:

Numele de fata Denisa deriva din numele de origine franceza Denise si inseamna "urmas al lui Dionysius". Numele Denisa inseamna frumusete si este numele unei zeite din mitologia greaca Densis. Numele semnifica puritate, bunastare, frumusete.
Numele de fata Vanessa, este de origine greceasca si inseamna fluture.

Despre numele Vanessa se spune ca fost inventat de catre scriitorul anglo-irlandez Swift pentru Ester Vanhomrigh careia i-a fost tutore si pe care a cunoscut-o in 1708. Numele a fost creat indepartand literele "van" de la numele de familie " Vanhomrigh" si adaugand "Essa" care este o forma de alint a numelui Esther. Exista insa posibilitatea ca scriitorul sa fi derivat numele Vanessa inspirat de numele unuie zeite mistice numita Phanessa.

| Stefania96dfg a răspuns:

Numele de fata Vanessa, este de origine greceasca si inseamna fluture.

Despre numele Vanessa se spune ca fost inventat de catre scriitorul anglo-irlandez Swift pentru Ester Vanhomrigh careia i-a fost tutore si pe care a cunoscut-o in 1708. Numele a fost creat indepartand literele "van" de la numele de familie " Vanhomrigh" si adaugand "Essa" care este o forma de alint a numelui Esther. Exista insa posibilitatea ca scriitorul sa fi derivat numele Vanessa inspirat de numele unuie zeite mistice numita Phanessa.

| ymary a răspuns:

Numele de fata Denisa deriva din numele de origine franceza Denise si inseamna "urmas al lui Dionysius".

In mitologia greaca Dionysius este cunoscut zeul vegetatiei, al pomiculturii, al vinului, al extazului si fertilitatii. In gandirea moderna, Dionysos simbolizeaza spontaneitate si instinct in contrast cu Apollo zeul intelepciunii care simbolizeaza stiinta si intelectul.

Numele Denisa inseamna frumusete si este numele unei zeite din mitologia greaca Densis. Numele semnifica puritate, bunastare, frumusete.
Semnificatia numelui Vanesa :

Varianta a numelui Vanessa (fluture)

Funda te roog? big grin