| JustMe47 a întrebat:

Maine merg la pescuit la copca. Cu ce sa dau si cum? va rog ajutati-ma
Fundita

Răspuns Câştigător
| Roby67 a răspuns:

Depinde unde esti si ce banuiesti ca se afla sub gheata. In oricare caz, un cocteil facut cu viermisori si rama este tot timpul binevenit. In afara de asta poti incerca cu cascaval, fileuri de peste in special care nu mai sunt proaspete, boabe de porumb, de mazare, si nu in ultimul rand cu icre de peste. Tot acest meniu sa il prezinti 2-3 cm deasupra fundului (nu al tauhee hee al baltii) si sa faci miscari scurte in sus si in jos. In afara de asta sa nu intepenesti la o gaura (in gheatahee hee ) mai mult de 15-20 minute. Daca in acest timp nu ai prins nimica fa o gaura noua intr-un loc nou (in gheatahee hee )
Bafta si fir intins

2 răspunsuri:
| paulpaul25 a răspuns:

Nici gand.Nu sunt de acord cu tine Roby67.La copca nu vei avea niciodata rezultate cu boabe de porumb, cascaval, boaba de mazare sau icre de peste.Nici gand. Cel mai bine este sa folosesti larve de libelula sau momeli artificiale cum ar fi :dandinetele, pentru biban, stiuca, salau.Sau mormasca pentru caras, crap, rosioara.Se gasesc la magazinele de specialitate. Poti sa mai prinzi si la viermusi si poate si la rama.Ca montura trebuie sa folosesti un fir foarte subtire 0. 08----0. 10 maxim.Pluta trebuie sa fie de mare finete cam la 0. 5 sau un gram dar nu mai mult si momeala trebuie sa stea aproape de substrat(fund). Trebuie cautate in special locurile cu apa adanca.Si da ii dau dreptate lui Roby67 daca in timp de maxim o jumatate de ora nu prinzi nimic trebuie schimbat locul.Fir intins!

| JustMe47 explică:

Scz ca nu ti-am dat tie fundita paul dar intrebarea e mai veche