Întrebare recomandată | Classy a întrebat:

Maine merg sa vad un pui de bichon frise, un baietel.Cum imi dau seama daca acesta e in regula, sanatos? Nu as vrea sa am surprize dupa ce il iau acasa...Are primul vaccin, deparazitat si carnet de sanatate.

7 răspunsuri:
| LaLaura a răspuns:

Buna.
In general trebuie sa fie vioi, sa aiba gingiile roze, nu move, dar un raspuns singur ti-l poate da un veterinar dupa ce il consulta (trebuie sa ii i-a temperatura, il palpeaza, ii asculta inima, etc)

| RedheadOnTheRun a răspuns:

Nu prea ai cum sa stii sigur, si nici nu cred ca va accepta "stapanul" sa il plimbe toti vizitatorii pe la veterinari. Totusi, cred ca poti face diferenta intre un caine sanatos (sau cat de cat sanatos) si unul bolnav. Daca nu are nimic foarte grav, nu-i este afectat comportamentul. Daca mai are si carnet si primul vaccin, inseamna ca a trecut pe la vet, deci ar trebui sa fie in regula happy

| Happinessssss a răspuns:

Hei.
Îți dai seama dacă e sănătos dacă e vesel, (cum a spus și LaLaura)--trebuie să aibă gingiile roz, nu mov. Nasul trebuie să fie rece și umed. Ochii trebuie să-i fie lucioși și vioi, urechile și coada să fie foarte active, părul fin și lucios și pielea foarte elastică, iar temperatura normală trebuie să fie cuprinsă între 38.8 – 39.2 grade Celsius.

( http://www.vidavet.ro/......e-e-bolnav )

| AdaAlexandra1461 a răspuns:

Pai trebuie sa fie energic sa aiba pofta de mancare dar cel mai sigur este sa il consulte un veterinar.

| Camyyyyy a răspuns:

Eu cand mi-am cumparat caine m-am uitat sa vad daca are capuse, carnet de sanatate, crescatorul m-a lasat sa il mangai, si l-am vazut cum se juca. Vezi daca il doare ceva cand il atingi sau daca mananca. Alege cu grija!(:

| danielaioana2 a răspuns:

Cel mai sigur e la veterinar. si eu mi-am cumparat un amstaff si s-a dus iubitul meu cu el la veterinar

| RalucaMiha a răspuns:

In primul rand poti verifica lucrurile cele mai simple, cum ar fi nasucul trebuie sa fie umed, blana sa fie matasoasa si destul de deasa iar cosita sa o tina sus, fiindca asta arata starea lui de spirit. Apoi te poti uita in carnetul de sanatate sa verifici...