| anonim_4396 a întrebat:

Mama are o pisica pe care vrea s-o sterilizeze. Nu stim ce varsta are, a fost adoptata de pe strada asta vara. Dupa o escapada de sarbatori, tocmai a facut 2 pui. Cand se sterilizeaza pisicile, e vreun moment anume sau se poate oricand? Dupa ce intarca puii e ok?

Răspuns Câştigător
Elianna
| Elianna a răspuns:

Asa ar fi bine.Ca altfel are rana la burta si asta ar impiedica-o sa alapteze. Pisicile se pot steriliza oricand, si daca sunt cu burta mare.Este bine s-o sterilizati ca altfel o sa va chinuiti sa dati puii la doritori.Eu am sterilizat o data o pisica maidaneza de pe langa bloc, care era cu burta mare.La 3 saptamani dupa aceea am gasit doi pui orfani cam de 2-3 saptamani pe care pisica operata i-a adoptat si... i-a alaptat pana la doua luni! Astea sunt minunile naturii.

2 răspunsuri:
| Anca a răspuns:

Pisicile se steilizeaza incepand cu varsta de 6 luni! Nu mai repede!
Pisica ta are peste 6 luni cu siguranta, pentru ca la 6 luni intra in calduri.
A ta a facut un rand de pui deci.
poti linistita sa o sterilizezi! Dupa ce nu mai sug puii!
Adica cand au ei 2 luni chiar 3 ar fi bine.

Si sa NU arunci puii in strada. Cauta-te familii daca tot sºau nascut!

Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Cel mai bine te duci cu ea la un medic veterinar și ceri sfatul.
Pa, pa.