| Maria897 a întrebat:

Mersul cu mașina la drum lung afectează cățeaua gravidă?(drum de cam 4 ore)

4 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Si pe un om il afecteaza 4 ore de calatorie, pe animale si mai mult, si cu atat mai mult gravidele.
Pe drum trebuie facute opriri la intervale de 1-1.5 ore, cel putin cate un jumat de ora, timp in care sa se plimbe un pic si sa primeasca neaparat apa (eventual si un pic de mancre)!

| Violleta2022 a răspuns:

Da, o poate efacta grav!
Este indicat ca cateaua sa nu plece nicaieri la drum lung, sa stea acasa si sa se odihneasca ca-i mai sanatos pentru ea, fiindca risca sa-i induca travaliul si sa nasca puii morti, cu mult inainte de termen.

| sierra1 a răspuns:

Dacă cu alte ocazii (inainte de a fi gestantă) nu au fost probleme, nu vor fi nici acum.

Drum bun

| Sophieka a răspuns:

Depinde. Trebuie sa ii oferiti un loc confortabil in care sa stea si sa conduceti prudent. Fara viraje cu viteza, ocoliti gropile, mergeti mai incet, evitati claxonarile etc.