| Robotzzzi a întrebat:

Ce sa fac sa scap de raul de masina, ameteala etc la drum lung(foarte lung)

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
9 răspunsuri:
| Adry05 a răspuns:

Eu iau mereu Emetestop si nu mai am nicio problema, doar ca atunci cand ajungi la destinatie eu personal sunt foarte obosita si simt nevoia sa dorm. E singurul efect secundar dar a 2-a zi sau dupa cateva ore de somn esti ca noua si nu mai ai nicio problema pe drum.
Trebuiau luat cam cu o ora inainte sa pornesti la drum ca sa apuce sa-si faca efectul.

| Donsavas a răspuns:

Gaseste-ti o activitate care sa te faca a te focaliza pentru a ignora ce se intampla in jur. Pentru a ameliora simptomele,hidrateaza-te si consuma tu niste ceai de ghimbir. Nu manca prea mult daca stii ca mergi la drum si nu dormi! cel mult, inchide ochii pentru a-ti relaxa creierul care, de obicei, este bombardat cu prea multa informatie. De mancat ti-am spus sa nu o faci pentru ca raul acesta te poate aduce in situatia de a elimina hrana. Daca nu iti place ceaiul de ghimbir, macar bea apa si mai fa niste pauze in natura. Mai stai pe loc si respira adanc. Va trece.

| Popescu_Eugen_1964 a răspuns:

Scoti permis

| anonim_4396 a răspuns (pentru Popescu_Eugen_1964):

Mda,ce raspuns.

| Popescu_Eugen_1964 a răspuns (pentru anonim_4396):

Cine sofeaza nu are rau de masina.

| Speed99 a răspuns:

Fa multe popasuri.

| cevdet a răspuns:

Stiu persoane pe care nu le ajuta nimic; nici medicamente, nici leacuri auzite pe la toate "cunoscatoarele". Merg mereu cu trenul din cauza asta.

| LadyDee89 a răspuns:

Am luat pentru prima oara pastile de la farmacie Cocculine! ( parca asa se scrie) mie imi e rau pe masina si dupa 2 min, da la drum lung! am mers 6 ore cu masina si 2 ore si ceva cu avionul si nu am avut absolut nimic! recomand!