| Bula001 a întrebat:

Mi-a murit recent cainele, San Bernard 5 ani, medicul veterinar a spus ca nu imi poate spune de ce a murit...si ca o declara ca fiind moarte subita...din anumite motive am solicitat o autopsie, dar mi s-a spus ca nu a reusit sa gaseasca nimic in neregula, a inceput prin niste varsaturi, care s-au oprit repede, iar apoi totul a mers bine, ca dupa 3 zile cand sa merg la el la cusca sa-i pun de mancare sa-l gasesc mort, intrebarea mea este, daca stiti cumva ce substante (otravuri) pot provoca o moarte subita la un caine? care eventual sa fie la indemana. Va anunt ca nu este anti-gel pentru ca acesta daca in cazuri rare nu iese la analiza in sange la autopsie este foarte usor detectata, pentru ca rinichii si ficatul ar trebui sa fie distrusi.

Răspuns Câştigător
| Wehrmacht a răspuns:

Depinde si ce i-a facut la autopsie. Oricum,o chestie e sigura : chiar daca otrava nu este detectabila, efectele ei sunt imposibil de ratat. Cedeaza un organ, are loc o hemoragie, este atacat sistemul nervos, are urme de arsuri in cazul in care otrava are ceva calitati corozive...etc.Poate sa nu afli ce a fost, dar ca a fost afli.
Sincer sa fiu nu-mi vine in minte nici o otrava care sa nu poata fi detectata.
Poate a fost folosita una care se descompune in corp, cauzand un dezechilibru letal da' totusi s-ar fi observat ca asta a cauzat moartea.Sau,poate sa fie folosita o otrava care produce moartea asa cum s-ar produce ea decat ca fortat. Exemplu:

Cucuta.Pe asta am vazut-o si pe dealul de langa casa mea.
Provoaca paralizie iar moartea apare datorita opririi sistemului respirator. Odata ce ai murit nu cred ca se poate afla daca ai murit de moarte buna(cand mori nu mai respiri, organele nu mai functioneaza) sau in urma paraliziei si orprii plamanilor.Da' nu cred ca nu e detectabila.Cred ca este, dar am dat-o ca exemplu deoarece nu prea iti dai seama daca a murit de moarte "buna" sau otravit.
Am zis.Nu-mi vine in minte nici o otrava care sa nu fie detectata si sa nu lase nici urme.

7 răspunsuri:
| DayByDay a răspuns:

In urma cu 5 ani mi-a murit si mie catelul. La fel ca si al tau, a inceput sa vomite tot ce manca, iar in cateva zile a murit. Am fost cu el l-a veterinar in prima zi cand a inceput sa vomite, medicul i-a facut niste injectii, i-a dat pastile si m-a trimis acasa cu el. Abia dupa ce a murit s-a constatat ca o capusa il intepase si asta i-a determinat moartea.

| Wehrmacht a răspuns:

Si crezi ca sta cineva sa analizeze toate otravurile care-s "la indemana" si provoaca "moarte subita"?
Nu cred ca varsaturile au vreo legatura. Daca au inceput sa apara simptomele in ziua aia nu cred ca murea "subit" dupa 3 zile.
Otravuri sunt o gramada, nu poti sa-ti dai cu parerea si sa o faci bine.
Ai plante otravitoare prin casa sau prin jurul casei?
Si care sunt acele "anumite motive" pentru care ai solicitat autopsia? A amenintat cineva ca-l omoara sau ce?

| Bula001 explică (pentru Wehrmacht):

Daca aveam de gand sa spun motivele le spuneam deja, in general otravurile se gasesc la autopsie, sunt otravuri care nu apar in sange, urina, semne evidente in comportament/aspect al cainelui, dar la autopsie se observa, mi-a spus o cunostinta ca el odata a omorat un caine pentru ca i-a muscat fetita de 9 ani, cainele apartinea cuiva, un vecin, cand s-a intalnit cu acea persoana a spus ca la autopsie nu au gasit nimic=> moarte subita, spunea ca era o otrava cumparata de pe nu mai stie ce site si nu mai tine minte cum se numea. desi sunt putine probabil, dar sunt unele otravuri care nu se gasesc in autopsie, sunt curios daca imi poate spune cineva cum s-ar numi acestea, sau una macar

| Bula001 explică (pentru Wehrmacht):

Si nu, nu am nici plante otravitoare, tot timpul a fost in locul lui, care era l-am construit imens...era cusca in mijloc si pe o suprafata de 26 m patrati era facut locul, inconjurat de bare, avea totul inauntru, mancare ii dadeam doar granule de la veterinar, nu l-am obisnuit cu oase, carne sau alte chestii de genu...si nu gasesc explicatia a ceea ce s-a intamplat, avea asigurat un mediu perfect.

| Wehrmacht a răspuns (pentru Bula001):

Depinde si ce i-a facut la autopsie. Oricum,o chestie e sigura : chiar daca otrava nu este detectabila, efectele ei sunt imposibil de ratat. Cedeaza un organ, are loc o hemoragie, este atacat sistemul nervos, are urme de arsuri in cazul in care otrava are ceva calitati corozive...etc.Poate sa nu afli ce a fost, dar ca a fost afli.
Sincer sa fiu nu-mi vine in minte nici o otrava care sa nu poata fi detectata.
Poate a fost folosita una care se descompune in corp, cauzand un dezechilibru letal da' totusi s-ar fi observat ca asta a cauzat moartea.Sau,poate sa fie folosita o otrava care produce moartea asa cum s-ar produce ea decat ca fortat. Exemplu:

Cucuta.Pe asta am vazut-o si pe dealul de langa casa mea.
Provoaca paralizie iar moartea apare datorita opririi sistemului respirator. Odata ce ai murit nu cred ca se poate afla daca ai murit de moarte buna(cand mori nu mai respiri, organele nu mai functioneaza) sau in urma paraliziei si orprii plamanilor.Da' nu cred ca nu e detectabila.Cred ca este, dar am dat-o ca exemplu deoarece nu prea iti dai seama daca a murit de moarte "buna" sau otravit.
Am zis.Nu-mi vine in minte nici o otrava care sa nu fie detectata si sa nu lase nici urme.

| Prezidentul a răspuns:

Acum cateva zile era sa moara un pechinez metis de jumate de an, caruia i-am dat un os, s-a inecat cu el si stapanu i-a scos osu din gat... Deci se moare foarte usor...
Daca crezi ca a fost otravit, cel mai probabil i s-a dat soricioaica, seminte de ricin, lapte stricat, multe. Pacat de el, o rasa frumoasa.

| lpavel a răspuns:

Nu degeaba ti-ai pus numele de utilizator : Bula! - Ti se potriveste! big grin
Iti sugerez sa-i dai o funda mare lui :
Wehrmacht, pentru ca are perfecta dreptate, asta am vrut sa zic si eu ce a zis el dar nu mai are rost! happy

| DenissaRoxana a răspuns:

Schimba veterinarul! Orice medic vterinar stie semnele decesului, chiar si eu le stiu care sunt la inceput.
Daca iti mai cumperi vreun caine, sa mergi la alt veterinar!