| mfsfdfg a întrebat:

Mi-a ouat porumbita... dar nu sta pe el de doua zile, adica am vazut-o de cateva ori ca il incalzeste, dar aseara cand m`am dus la ei sa vad, pe 23:00 statea langa el, in cuib dar nu pe el!
DE CE?
FUNDA DARA.

Răspuns Câştigător
| Gabonne1982 a răspuns:

Are pereche sau e stinghera? De regula porumbita sta noaptea pe oua si porumbelul ziua.Am patit si eu asa ceva cu ani in urma cand aveam porumbei.Am luat o porumbita de la cineva si mi-a ouat a doua zi.Si tot asa facea.Sau poate este la primul rand de oua si fiind foarte tanara, nu prea isi da interesul

6 răspunsuri:
| Veterinar a răspuns:

O sa stea, las`o singura si nu o mai stresa.

| Gabonne1982 a răspuns:

@roxutza2010 o porumbita nu depune mai mult de 2 oua big grin

| Gabonne1982 a răspuns:

@ZAH este foarte posibil sa fie el de vina,avand in vedere ca-i la prima imperechere.El trebuie sa cloceasca ziua,de fapt ambii clocesc ziua cu randul,dar noaptea intotdeauna cloceste ea. Daca el nu sta pe oua si apuca sa aiba pauze mari de clocire,nu mai ai nici-o sansa sa mai vezi vreun pui din ouale alea.Ti-as recomanda sa muti ouale in alte cuiburi, cate unul in fiecare cuib, dar la perechile pe care le stii tu ca pot duce cate 3 pui de fiecare

| roxutza2010 a răspuns:

S-ar putea sa mai depuna un ou sau mai multe ...mai asteapta cateva zile pana depune si celelalte oua. Abia in momentul in care le-a depus pe toate incepe sa le cloceasca.Bafta!

| mfsfdfg explică:

Gabonnebig grin
Porumbitza are pereche si nju e tanara, e din 2009 si a avut puii cu un alt porumboi, dar porumboiul a fost tinta uliului si s`a dussad, acum am imperecheat`o cu un porumboi tanar, care are prima pereche... sa fie el de vina?
P.S: Nu l-am vazut pe ou delocsad

| mfsfdfg explică:

DA, poate ai mare dreptate, dar din pacate eu am doar 5 porumbei momentan, puii scosi anul acesta si acest cuib e singurul din "voliera"!
Oricum, am sanse ca pe la primavara porumboiul sa isi faca treaba?