| sorinduras a întrebat:

Salut.
Recent o pereche de porumbei si-au facut cuib la mine in balcon la etajul 8 in Bucuresti. Apoi au facut si doua oua.
Dupa cateva zile am observat ca mai era doar un ou, iar dupa alte cateva zile nu mai era nici un ou.
Locul unde are cuibul in balcon este pe o maturica sub masa, asadar nu cred ca a venit vreo alta pasare sa le manance. Pe langa cuib, pe sub masa, nu se vede nici coaja de ou.
Este posibil ca ouale sa fi fost limpezi si porumbeii sa le fii dat jos din cuib? Daca da, cum fac ei asta? Multumesc.

7 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cel mai probabil ouăle au fost mâncate de șobolani sau de vreo pasare răpitoare

| sorinduras explică (pentru anonim_4396):

Hm, nu sunt soareci/sobolani in bloc la etajul 8.
Iar de rapitoare nu poate fi vorba. Eu banui ca oarecum, cumva le-au eliminat din cuib.

| Brizbriz a răspuns (pentru sorinduras):

"acum o oră | sorinduras explică (pentru VioletaViviana):
Hm, nu sunt soareci/sobolani in bloc la etajul 8"
rili, tu de unde stii?!?
stai noaptea si te uiti pe pereti?
si, da, soarecii se urca binemercic pe pereti, chiar sunt in stare sa se urce prin conductele de canalizare... PE BUNE, am vazut asta cu ochisorii mei rosii, mici si porcini la mine in apartament

| sorinduras explică (pentru Brizbriz):

Nu stau sa ma uit pe pereti, este suficienta logica in gandire.
Soarecii nu pot avea acces decat in zbor, canalizare si tevi langa balcon nu exista.

| Brizbriz a răspuns (pentru sorinduras):

Deci, hai sa iti inteleg logica...
ca SOARICE mic de vreo 10-15 cm e mult mai "greu" sa te urci pe un perete acoperit de tencuiala, sau gauri batute de vant, decat sa te urci pe o teava de canalizare, facuta din plastic, FARA NICI O CHESTIE IN CARE SA ITI BAGI GHIARLI'

PE BUNE?!?

ma face sa te intreb pe ce loc sunt oamenii in topul ANIMALELOR capabile de supravietuire "orice ar fi" si in care top 3 sunt:
1. gandacii
2. furnicile
3. soarecii

deci, bre, hai sa ne lasam de sportul asta... ca bre, nu prea intelegem bre, sobolanii, la noi, BRE

| sorinduras explică (pentru Brizbriz):

Un raspuns total pe langa intrebare!

| Brizbriz a răspuns (pentru sorinduras):

Cum spui tu, doar ai stat toata noaptea sa urmaresti sobolanii, nu?