| anonim_4396 a întrebat:

Mi-am luat ieri o nimfa mascul.Astazi a fost prima data cand a mancat de cand e aici.Am o mare problema pentru mine si nu stiu ce sa i fac laughing Mereu doarme pe peretele custii unde are si o scarita cu oglinda dar nu sta pe ea sta langa ea si mai sta si ziua uneori acolo dar majoritatea timpului si o petrece pe un bat din colivie. Oare de ce face asa, poate din cauza ca la pet shop statea ingesuit cu alte 4 pasari si nu mai avea loc pe bat sa doarma si se urca acolo? daca da voi putea sa il dezobisnuiesc cumva? Si este pui are 4-5 luni mai mult nu. P. s nu musca absolut deloc tare, doar pune ciocul pe deget si il ia, ma lasa sa il mangai pe coada si pe piept si pe ghierute dar doar prin gratii, cand deschid usa sare peste tot...

5 răspunsuri:
| a1doru a răspuns:

Eu cred ca se simte singur daca pana acum a avut companioni. poate ar fi bine sa-i iei o pereche.

| simina2000 a răspuns:

Se uita in onglinda crede ca e partenera lui.

| jerrygabrielle a răspuns:

Acum nu este obisnuit, este speriat si e normal dar nu iti face griji daca e puiut se va obisnui repede.Sa stii ca pasarile au nevoie de multa atentie si sa le faci mereu curat si sa le dai tot ce le trebuie pentru ca sunt sensibilebig grin

| jerrygabrielle a răspuns:

Tu vrei sa il domesticesti? ca in cazul asta daca ii cumperi pereche nu cred ca o sa mai reusesti vreodatalaughing

| jerrygabrielle a răspuns:

Ai multe sanse sa il imblanzesti fiindca e puiut si se acomodeaza mai repede.imi pare rau ca a murit si mie mi a murit perusul pe care il aveam de 5 ani sad. Sunt foarte sensibile pasarile in general.