| yusufGbj a întrebat:

Salut, am si eu o intrebare, am un pui de papagal rasa nimfa si nu stiu cum sa il mangai. L-am invat sa stea pe deget in colivie dar daca il ating nu ma lasa, fuge, de muscat nu prea ma mai musca, cel putin nu tareprima zi cand l-am luat. Va rog ajutati-ma, il am de 3 zile si mai am o intrebare, are ceva daca ii dau apa de la robinet? Nu de alta da mi-e frica sa nu moara.

Răspuns Câştigător
| Copila2016 a răspuns:

Incet, incet; te aproprii de el, usor sa nu se sperie si ii vorbesti calm! Daca observi ca se sperie sau daca te musca inseamna ca ii e frica de tine, oricum trebuie sa se mai acomodeze putin.

Incearca sa ii dai mancarea din palma si cu cealalta mana sa il tii pe deget, daca se mai acomodeaza il poti si mangaia dar incet.
Poti sa ii pui si muzica de pasari, daca canta inseamna ca este fericit happy

Apa de la robinet este buna daca are filtru anti-bacterii, poti observa asta intr-un pahar transparent daca este curata nu va avea probleme.