| eu_4591 a întrebat:

Neata. Deci maine, ma rog, azi... o sa am un caine! Eu de foarte mult timp imi doream caine dar problema e ca am si un motan de 10 ani. Daca aduc alt animal o sa fie gelos dar eu vreau din tot sufletul cainele. dar totusi mi-e mila de motan. nu stiu, o sa ma impart. adica habar n-am ce sa fac sa fie pace... Pareri?

4 răspunsuri:
| Roby67 a răspuns:

Da, o sa ai stres pe care trebuie tu sa il prelucrezi, si nu noi, pentru ca nu avem cum.

| rosto a răspuns:

La inceput pisica o sa fie rea, foarte rea cu catelul, e si normal, dar o sa vezi ca in timp se vor obisnui. treaba este ca atunci cand cere unul dintre ei atentie, sa i-o acorzi. iti dai seama ca pentru motan va fi foarte greu sa aiba un "rival" dupa o viata in care a fost numai el. deci nu trebuie neglijat. va trebui sa te imparti intre amandoi. imposibil sa nu reusesti happy

| Dannah a răspuns:

Sa stii ca si animalele sunt geloase! acorda-le amandurora multe dragoste, afectiune si atentie pentru a nu fi rivalitate intre ei! aaa si ai putea sa le cumperi un cos mai mare si spatios unde sa doarma amandoi! la mine au inceput sa se inteleaga foxy(pisica) si snowy(catelul)deci mult succes!

| chibreta a răspuns:

La inceput s-ar putea sa ai parte de razboi. Motanul sa se enerveze si sa sara pe catel sa-l zgarie, etc. Asa am patit eu. Cu timpul se obisnuieste. Motanul meu dimineata se mangaia cu urechile de caine, dar apoi nu suporta sa se apropie. Imediat zgaria. Asta in caz ca motanul tau e posesiv. Sper sa ai un caine bland si sa nu aiba un comportament agresiv, pentru ca atunci motanul se va supara pe tine foarte tare.
Diferenta dintre ei este ca motanul stie ca EL este stapanul tau, in schimb cainele o sa te considere stapan intotdeauna.
Motanul o sa fie gelos, mai gelos decat iti imaginezi, ai grija cum te imparti.
In rest, o sa se obisnuiasca amandoi, poate chiar o sa se placa.