| mastadont a întrebat:

Neața TPU. Acum câteva zile m-am lăsat definitiv de fumat și m-am apucat de vapat, mi se pare o alternativă mult mai ieftină la țigările obișnuite. Mi-am făcut niște calcule și de banii pe care-i fumam lunar, îmi puteam lua cam două țigări electronice ieftine. Întrebarea mea este: ce lichide folosiți pentru țigările voastre electronice? Care arome sunt preferatele voastre și ce conținut de nicotină preferați?

Răspuns Câştigător
| Rihhana1 a răspuns:

Eu am auzit pareri pro si contra. Unii sustin ca vapatul este mai toxic decat fumatul obisnuit.
Iti recomand aromana de capsuni, menta sau ciocolata, acestea stiu ca sunt cele mai populare.

24 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Se numește din lac în puț.

| mastadont explică (pentru sadrian46):

Ei, măcar puțul e mai mic decât lacul.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns (pentru mastadont):

Da, și rimează cu puță.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Fă calcule cât să dai la medici și pune bani de o parte.

| Nonolita a răspuns (pentru mastadont):

Te inseli.
La propriu dar si la figurat (cazul tau), putul are suprafata mai mica (ceea ce te inseala), dar este mult mai adanc (de unde iesi mai greu).
Ce ar fi sa te lasi de tot?

| mastadont explică:

Și totuși ce spuneți voi nu are nici o legătură cu întrebarea. Eu nu doresc să mă las ci doresc să știu ce lichide pentru țigări electronice preferați. Dacă nu folosiți și nu știți atunci stați în banca voastră și nu vă băgați ca musca-n lapte.

| darrio2007 a răspuns:

Si crezi ca ai scapat de riscurile de sanatate pe care le implica fumatul? Că si vapatul este 90% acelasi lucru. Ba, pot spune, mai nociv. De ce sunt interzise tigarile electronice in alte tari? Ca sa le cumpere fraierii din Romania.

| mastadont explică (pentru darrio2007):

Dă-mi un exemplu de țară unde sunt interzise țigările electronice, eu nu am auzit de așa ceva.

| mastadont explică (pentru darrio2007):

Mă faci să râd... Antena 1? Mai bine de atât nu poți? „restricții sunt și în SUA Canada și Turcia" loooool normal că sunt anumite legi care regulează nivelul de nicotină pe care le pot conține șamdp dar asta nu înseamnă că sunt interzise. Doar în India au fost interzise datorită faptului că exista o epidemie de tineri care deveniseră consumatori. Toate aceste țări sunt state foarte conservatoare și nu mă miră acest fapt. Până și în UE există anumite restricții dar nu înseamnă că sunt interzise.
Toată chestia asta cu noi studii care arată că ar fi mai periculos vapatul decât fumatul este de fapt o abureală plătită de industria tabacului pentru că își pierd din clienți. Producătorilor de țigări le convine să existe fumători pentru că fac bani frumoși pe spatele nostru, și statele la fel, din accizele umflate pe care le impun cu pompa.

| Csander a răspuns (pentru mastadont):

E pacat cum ti se explica lucruri si nu vrei sa le iei in calcul. Daca tot esti bine "indesat" pe ideiile tale, de ce mai ceri parerea altora?
Niciunele nu-s bune si ambele sunt nocive, foarte nocive atat pentru tine cat si pentru cei din jurul tau.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru sadrian46):

Amuzant fiindca fix asta voiam si eu sa zic, dar m-ai scutit. happy

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru mastadont):

Bai da destept mai esti! Nah, site guvernamental oficial! https://www.cdc.gov/......sease.html

| darrio2007 a răspuns (pentru mastadont):

Atunci bagă la greu. Sunt fumător de ani de zile și am încercat doua zile sa vapez. A treia zi tuseam cât nu am tusit atâția ani de la țigări. Așa că, spor la vapat.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns (pentru mastadont):

Și cei de pe TPU preferăm, așa crezi tu.
De ce nu întrebi mai întâi.
Hei TPU, vapează careva pe aici?
Că văd că oral, gârlă, căcălău.

| mastadont explică (pentru darrio2007):

La mine e total invers. După 3 zile fără țigară am observat o reducere substanțială a flegmei și am scăpat în mare parte de tusea aia seacă. Sper ca în timp să dispară de tot. Spor la fumat.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru mastadont):

Da, zic ca in Anglia inca nu au inceput sa aiba problemele celor din SUA - inclusiv DECESE. Sau discutam de un articol platit, desigur.

| mastadont explică (pentru GabiDumitrescu):

Și totuși, numărul de decese cauzat de vapat este cu mult mai mic decât numărul deceselor cauzate de fumat. Doar acest lucru mie îmi demonstrează că vapatul e mult mai sigur. Până la urmă, fiecare cu părerea lui.
În SUA e problema că nu au reguli stricte la nivelul de nicotină pe care îl poate conține o țigară electronică. La ei, există un dispozitiv care are un conținut de nicotină de 50%, ceea ce înseamnă enorm. În UE, maximul admis e de 20%.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru mastadont):

Iti place sa ai dreptate, nu? Ia zi de cit timp se fumeaza si de cit timp se vapeaza? In nici unul dintre cazuri nu e vorba de nicotina, ci de CELELALTE magarii continute de produsele respective. Asa pot sa vin si eu sa zic ca am avut un bunic care a fumat de a bubuit pana pe la 65 de ani cand i-a zis doctorul sa se lase ca se duce rapid altfel si a murit 20 de ani mai tirziu. Tigarile/vapatul nu e musai sa te omoare, e suficient sa iti faca ultimii 10-15-20 de ani din viata un cosmar. https://eu.usatoday.com/......733775001/

| mastadont explică (pentru Rihhana1):

De căpșuni am încercat dar mă cam doare capul de la ea. Cu menta nu prea sunt prieten, poate ciocolata, dar mă îndoiesc. Am citit pe internet că lichidele cu îndulcitori strică mult mai repede rezistențele. Probabil că o să rămân la aromele de tutun ca și până acum, dark tobacco e foarte interesantă și favorita mea deocamdată.

| Rihhana1 a răspuns (pentru mastadont):

Bun asa.

| Patronu1 a răspuns:

In alte tari sunt interzise pentru ca, spre exemplu, în România un pachet de țigări care iese din fabrica costa 7-8 lei, iar restul pana la 18-19 sunt accizele pentru tutun și tva-ul, normal ca nu le convine ca lumea sa se lase de fumat și sa folosească electronice. Când despre ce ai intrebat tu, eu cu 60 de lei cumpar de pe olx 2 litri de baza (un litru de propilen glicol și unul de glicerina vegetala) și nicoatina și aroma separat. Pun cam 1, 5 nicotina sau 3, am redus de la 12 cât foloseam eu, iar ca arome îmi pun în general menta și ciocolata, menta și pepene, cam orice cu menta. Bafta!

| mastadont explică (pentru Patronu1):

Ai mare dreptate, cu o țigară electronică ieși mult mai ieftin, de-aia am trecut și eu la vapat. Ciocolată și mentă n-am încercat dar sună interesant.