| anonim_4396 a întrebat:

Ce parere aveti despre tigarile electronice (in comparatie cu cele normale)? Am auzit ca exista si lichide fara nicotina.

12 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Ca sunt atat de periculoase pentru plamani ca America, Canada si Australia le-au interzis

| Razvan1000 a răspuns (pentru Violleta2022):

Sunt si lichide pentru vapat care nu contin nicotina ( periculoase daca fumezi ca disperatu toata ziua fara limita. Dar acelea fara nicotina sau tutun practic nu provoaca deloc dependenta si nu esti tentat sa fumezi tot timpul)

| Violleta2022 a răspuns (pentru Razvan1000):

Acele lichide contin substante chimice care in conditii de inhalare (prin vapare), produc rupturi ale membranei plămânilor, producand boala numita de americani "popcorn lung disease"
De aceea sunt interzise in America, Canada si Australia!

https://www.hotnews.ro/......oscuta.htm

https://www.digi24.ro/......ce-1195601

https://www.andreearaicu.ro/......ectronice/

O publicatei engelza spune:
"Suntem la fel de siguri ca întotdeauna că țigările electronice sunt mult mai puțin nocive decât fumatul, care ucide aproape 220 de persoane în Anglia în fiecare zi".

| Razvan1000 a răspuns (pentru Violleta2022):

"Propilen glicol " dar adevarul e ca e in canritati foarte mici

| Violleta2022 a răspuns (pentru Razvan1000):

Miile de adolescenti morti confirma ca substantele pentru vapat sunt nocive si mortale. De aceea marile tari civilizate ale lumii, au decis aa le interzica, ca sa-si protejeze copii de deciziile proaste care i-ar putea duce la o mare suferinta sau moarte.

| Razvan1000 a răspuns (pentru Violleta2022):

Ai dreptate. Doar ca chestia asta cu propilen glicol auzisem si eu de ea + ca eli erraza tot felul de metale grele si altele dar pe net nu e explicT prea bine tocmai ca sa cumperi

| Violleta2022 a răspuns (pentru Razvan1000):

Nimeni nu cumpara de pe intenet asemenea produse, fiindca 90% sunt contrafacute cu substante toxice.

| Razvan1000 a răspuns (pentru Violleta2022):

Sunt siteuri care chiar is de incredere daca stii de unde sa te interesezi. Precum fumezi.com

| Violleta2022 a răspuns (pentru Razvan1000):

Tocmai, ca nu-i un site de incredere si nici legal, odata ce vinde copiilor sub 18 ani, fara carte de identitate.

| Razvan1000 a răspuns (pentru Violleta2022):

Toate vand si sub 18 ani ( teoretic nu vand te intreaba la intrarea pe site doar daca ia sau nu dar poti minti )

| Razvan1000 a răspuns (pentru Violleta2022):

Si nu am cumparat ( nu am fumat nicio data in viata mea nici electronice nici normale pe tutun doar intrebam )

| Violleta2022 a răspuns (pentru Razvan1000):

Atunci cheltuie banii aceia pe altceva care nu-ti afecteaza sanatatea, daca tot ii ai si nu stii ce sa faci cu ei.