| Boska_Andreea_Claudia_1975 a întrebat:

O catelusa de rasa Pechinez la cati ani se poate imperechea?
Dau funda

Răspuns Câştigător
| MarioTm a răspuns:

Catelele ajung la pubertate mai repede, astfel incat, prima menstruatie a cainelui va incepe de intre varsta de opt luni si primul an de viata. Impercherea catelei inainte de aceasta varsta nu este recomandata.

2 răspunsuri:
| LaLaura a răspuns:

Buna.
O femela ajunge la maturizarea sexuala ( adica cand o sa doreasca sa se imperecheze) de la 6-8 luni, dar nu este o regula, a mea a ajuns la 14 luni.
Durata menstruatie adica perioadata de calduri este din 6 in 6 luni ( de la prima menstruatie) cu o durata de 8-14 zile.
De obicei prima data cand intra in calduri ( prima din viata ei), ea nu este fertila ( deci nu o sa nasca pui), dar nici asta nu este o regula. Este indicat sa faca pui, deci sa aiba prima imperechere dupa varsta de 1 an jumatate- 2 ani, pana in acesta varsta organismul ei nu este complet dezvoltat si pot aparea complicatii in timpul sau dupa nastere.

| catalinPA800 a răspuns:

Depinde de rasa de Pechinez... Dar de obicei se imperecheaza 1an jum sau 2!