| lays a întrebat:

O pisica de la noi din cartier a facut vreo 3 puiuti.sunt foarte mici si dragalasi si mi-ar placea sa iau unul acasa.insa nu stiu ce sa fac. oare are purici sau de el nu se prinde fiind asa mic? sa-l spal? si inca ceva.eu am avut pisica, de la 3 saptamani am luat-o si am hranit-o cu biberonul, si era foarte zapacita insa nu mi-a zgariat niciodata canapeaua sau perdelele.acum vreau sa stiu si de la voi.cum sunt pisicile maidanezebig grin? eu avand doar 1. poate la mine a fost o intamplare sa fie cuminte.asa ca astept sa-mi raspundeti.ma tem asa tare pentru ca tau cu chirie si mobila din apartament e scumpa.coltar de piele perdea in dormitor de satin,. si multe altele.si mi-e frica sa nu faca vreo tampeniesad

Răspuns Câştigător
| Anca a răspuns:

Am crescut nu o pisica ci 6!
Una de la 5 luni, 4 de la 1 luna - toti odata, fiind frati ( adoptati nu fatati de pisica mea ), iar ultima pisicuta am gasit-o la doar cateva zile in spatele blocului. Am crescut-o cu biberonul pana la 1 luna apoi am datºo cuiva. Si iti imaginezi. ce inseamna o pisica de 2-3 zile, care facea pipi si kaka doar stimulata cu tamponel de vata umed, caldutz la funduletz, care sugea din 3 in 3 ore zi noapte, pentru ca lapticul era principala si unica ei forma de hrana.

Deci daca e foarte mic, nuºl lua. Ideal ar fi sa o iei si pe mamica si pe puiuti la tine si sa incerci sa-i dai cand sunt mai mari spre adoptie pe toti.
Afara sunt panditi de f multe pericole, ei mai ales fiind mici si curiosi si mama plecata dupa hrana. ei mai raman singuri. Pot fi omorati de caini vagabonzi, alte pisici, loviti de masini etc.

Daca asta nu e posibil, atunci fa-le un culcus intr-un loc ferit si hranesteºo bine pe mamica cat timp ii alapteaza. Daca vrei sa adopti unul din ei pe urma, sa stii ca depinde si de calitatea laptelui pe care l. a avut de la nastere.

Cand o sºo iei acasa, aplica-i un spray frontile. E un spray ( nu pipeta ), cu care medicul veterinar a deparazitºo pe Shona, pisicuta pe care am salvatºo, avand doar 2 zile.

Nu a fost deloc nociv pentru ea.
Un altfel de deparazitant nu vei putea aplica pana in jurul varstei de 3 luni sau cand pisicul va cantari minim un kg. ( aici e discutabil.).

Si eu stau in chirie si am avut si pisici si acum caine. Eu nºam avut parte de evenimente mai putin placute, dar trebuie sa recunosc ca, un caine mi se potriveste mai mult decat o pisica.

O pisica nu o vei putea educa niciodata! Mai mult de NU si vino aici. nu stiu ce vei putea obtine. Pisicile nu sunt nascute sa aiba stapan.sunt animale de companie, dar f independente.

Asa ca, referitor la perdele, cum tiºo fi norocul.
Incearca totusi sa acoperi cu ceva canapeaua aia de piele ( acolo isi va infige gherutzele garantez eu laughing ), si sa dai jos perdeaua. Mai bine aplici masuri de protectie, decat sa ai surprize...

5 răspunsuri:
| sufletzel a răspuns:

Da, are cu siguranta purici. Dar nu trebuie sa-l speli asa mic (pana la vreo 2-3 luni nu ar trebui spalat). Pt purici exista niste prafuri la farmacie vet si se dau la catei si pisoi prea mici ca sa le dai pipeta de frontline sau ceva de genu. Si dupa ce face 3 luni, iti recomand sa-l deparazitezi extern cu Parakill. E f bun si f ieftin.
Pana cand deschide ochii si incepe sa mearga bine eu te sfatuiesc sa nu iei pisoiul de la mama lui ca ii poti face rau. Laptele matern are rolul sa-l protejeze de boli pana face vaccinurile si e bine sa suga cat mai mult.
Legat de prostiile pe care ar putea sa le faca prin casa, sa stii ca nu conteaza rasa, conteaza educatia. Stiu pisici birmaneze si siameze care au distrus canapele, au facut pipi peste tot si au ros flori, si stiu si pisici maidaneze care sunt cuminti si poti sa te mandresti cu ele. Asa ca cum o sa-ti educi pisoiul asa il vei avea.

| florynnaa a răspuns:

Nah... daca face vreo tampenie asta e... e mica si nu e a ta inca.si daaa! normal ca are purici. e de pe strada.cumparai multe chestii de la un pet shop.mama va suferi mult daca isi va vedea puiul ca nu e langa ea.cryingsadpapa

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Depinde cum o inveti, cat despre sanatatea ei cel mai bine e sa o duci la un medic veterinar si sa il intrebi pe el, o sa ii faca el o injectie anti purici, dar mi se pare ca trebuie sa aiba macar 3 saptamani

| TheDevilIsHere a răspuns:

Daca e foarte mica si inca suge lapte de la mama nu o poti lua in nici un caz! Dar oricum normal ca are purici! Si daca vrei sa scape de ei ar trebui sa o ingrijesti dar cel mai imp lucru prima si prima oara sa o duci la veterinar neparat!

| AlabalaAnonim a răspuns:

Pai daca este mica nu o lua inca, cat despre purici, ar fi bine s-o speli odata pe luna pana cand creste mai mare, dar sa nu folosesti sampon normal, este special pentru pisici, si pe cap / urechi sa no speli ca se spala ea singura,.