| andreeaaa1 a întrebat:

Pisicile mele au purici.Am o pisica mare si 3 pui.Cum asa putea sa ii scap de purici si sa le ingrijesc frumos in tot ce tine de igiena interna si cea externa?
Fundita!

Răspuns Câştigător
| sincer a răspuns:

Buna, la pisica mare trebuie sa ii dai pentru deparazitare "PRAZITEL", este tableta si ii dai un sfert din ea o data la 15 zile, gasesti la farmaciile veterinare, pentru igiena externa poti sa cumperi pudra pentru purici si sa le dai pe toate cea mare si cele mici sunb barbie ca sa nu ajunga sa se linga dupa care le pui zgarda anti purici, exista si sampon pentru baie impotriva puricilor dar nu iti recomand pentru ca te nacajesti foarte mult"pisicile nu prea suporta apa" si mare atentie sa nu le intre apa in urechi daca le faci baie.Bafta. "FUNDITA"?

10 răspunsuri:
Elianna
| Elianna a răspuns:

Pentru pisica exista solutia picaturilor Frontline Combo, sau Parakil care se pun dupa ceafa. Dar la pui este interzis asa ceva pana au 1 kg. Daca ii dai cu pudra, cum zice @marya, mama lor ii va spala si va ingera tot insecticidul si nu este bine, si puii la fel.Pentru pui exista o fiola care se dizolva in apa si le faci baie cu acea apa. Apoi ii ti departe de mama pana se usuca la blana.Mai este un sampon pentru pisici antipurici, dar este cam greu de respectat regulile care se impun pentru ca acesta sa-si faca efectul:trebuie sa speli pisica si sa stea 10 min cu samponul facut spuma pe ea! Acest lucru este greu de indeplinit, mai ales cand incepe sa tremure din toate incheieturile de frig si pisicile au o spaima enorma fata de apa! Daca mai raman purici, se "executa" manual! Puii sunt foarte fragili, si la ei trag puricii, ca au sange proaspat! Zgarda antipurici nu omoara puricii, ci ii tine la distanta.Asa ca ea se pune pe o pisica deparazitata extern.

| mgtow a răspuns:

Trebe sa le dai cu dezinfectant si sa le duci la medicwinking

| CARMENCITA a răspuns:

Pentru purici se da cu o solutie Frontline sau Adventis care se pune in functie de kg pisicii, in spate la gat sa nu ajunga sa se linga. Zgarda nu este atat de buna. Daca pisica alapteaza trebuie sa intrebi veterinarul daca ii poti pune ceva contra puricilor.Si pentru pui trebuie sa intrebi.Sunt pet-shop-uri care au veterinar.Deobicei daca pisica a avut purici trebuie deparazitata.Intreaba si de asta.Banuiesc ca deja sti multe despre ingrijirea pisicutelor.Se fac si niste vaccinuri. Pisicile trebuiesc hranite cu hrana uscata si umeda speciala pentru pisici, sa aiba o tavita cu nisip in care sa-si faca nevoile, in nici un caz sa nu o lasi sa faca in cada sau pe jos cum stiu eu pe cineva, sa le mangai, sa le perii cu o perie speciala, sa aiba un lemn sa-si ascuta ghiarele, gherutele se taie cand cresc prea mari tot la veterinar daca nu sti cum, urechile se curata tot de catre medic daca sunt murdare.Baie se face o data, 2ori pe an doar daca e murdara cu un sampon special. Daca ai nelamuriri imi poti trimite sms pe privat.

| foxi a răspuns:

Exista zgarda pentru purici!

| BlueSummer a răspuns:

Eu am o pisica si 2 pui. Au avut purici de pe la o luna. Eu i-am spalat cu sampon special antiparaziti de vreo 3 ori (ar trebui sa le faci cate o baie in fiecare saptamana timp de 2, 3 saptamani). Eu folosesc samponul "EXOTIC", este f. bun, chiar a functionat). Ca sa scapi de purici, dupa baie, sa le perii cu un pieptene cu dinti rari ca sa scoti puricii morti. Cand sunt mai mari, poti sa ii dai si cu pudra si sa le pui zgarda antipurici (ai grija, e valabila doar 3 luni). In ingrijirea zilnica, saptamanala, lunara ai putea sa le faci baie cu un sampon normal, sa-i perii, sa ii parfumezi (asta e mai mult de moft) si sa le cureti urechile (ai grija cum!). Sper ca te-am ajutat. Mult succes cu pisicile!

| marya a răspuns:

Sa le cumperi pudra pentru purici si sa le piepteni in fiecare zi...asta duce la o igiena adecvata.

| Monica a răspuns:

Veterinarul iti poate prescrie medicamente, pentru a-l scapa de acestia.
Eu, cel putin pisicii mele, i-am cumparat o zgarda antipurici si nu a avut probleme cu purici.happy

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu am un purice la trei pisici, dar e maaaare. Pisicile stau pe el, toata ziua se scarpina saracul, fiindca pisicile il zgarie cu ghearele. I-am luat zgarda antimate, dar nu pot sa i-o pun. Ma musca.

| larisuk_8791 a răspuns:

Pai:
1) este pudra in potriva purecilor-uitate intr-o farmacie veterinara si o sa gasesti
2)cumpara zgarda anti purici-si se rezolva!

| FanaticSedan a răspuns:

Buna, la pisica mare trebuie sa ii dai pentru deparazitare "PRAZITEL", este tableta si ii dai un sfert din ea o data la 15 zile, gasesti la farmaciile veterinare, pentru igiena externa poti sa cumperi pudra pentru purici si sa le dai pe toate cea mare si cele mici sunb barbie ca sa nu ajunga sa se linga dupa care le pui zgarda anti purici, exista si sampon pentru baie impotriva puricilor dar nu iti recomand pentru ca te nacajesti foarte mult"pisicile nu prea suporta apa" si mare atentie sa nu le intre apa in urechi daca le faci baie.Bafta. "FUNDITA"?