| 5FireItUp5 a întrebat:

O prietena ar vrea un peste...nu vrea cine stie ce dar problema e ca nu are unde sa-l tina pentru ca are o sora de 2 ani si umbla peste tot. o puteti ajuta?

1 răspuns:
| DoarOana a răspuns:

Buna 5FireItUp5,
In primul rand oriunde ar tine pestele ar ajunge si sora ei. Singurul loc in care l-ar putea tine ar fi intr-un bol in camera ei sau in camera parintilor. Daca totusi vrea sa nu ajunga sora ei poate ca va putea sa puna bolul pe un dulapior care se afla la o inaltime considerabila la care nu poate ajunge fetita de 2 ani.
Daca e incepatoare, eu ii recomand pestii Beta (masculii - nu necesita oxigenare si sunt foarte mari cu o coada mare - ajung la marimea unui pumn barbatesc si le place singuratatea -> sa nu isi ia 2 masculi Beta pentru ca se vor bate) sau un Peste auriu. Si pestele auriu suporta singuratatea si rezista si fara oxigenare dar ar fi mai bine daca ar putea sa ii dea oxigenare pentru ca daca nu o sa stea toata ziua la suprafata apei.
Acesti pesti sunt foarte usor de intretinut.
Pa, pa