| AvalohAlyn a întrebat:

O sa primesc cadou o pisica pui zilele astea..Intrebarea este cata mancare sa ii dau, ce fel de mancare si ce trebuie sa mai stiu pentru cresterea unei pisici? Multumesc mult.

Răspuns Câştigător
| kaliseei a răspuns:

Buna happy
Sunt stapana de pisica de aproape un an de zile.
Incearca sa ii dai mancare pe ambalajul careia nu apare ZAHAR! Te rog,sunt foarte sensibile si pot face diabet.
Orice ar fi,pisica trebuie sterilizata happy pentru ca atunci cand intra in calduri nu e foarte placut(face pipi peste tot,miauna intr-una) + daca nu o dai la imperechere ele sufera cand sunt la calduri,au dureri de cap,vomita si etc.
Sa ne intoarcem la mancare,ai mare grija sa aiba mereu APA CURATA SI PROASPATA(o sa ti se para ciudat dar ele mai au obiceiul sa bea din WC laughing, nu are nimic, sa ai grija sa nu pui chestii care modifica apa din WC, sapunuri sau alte chestii)
Sa aiba mereu litiera curata, sa ii schimbi la 2-3 zile, depinde cat face ea.
Trebuie deparazitata intern(pentru viermisori) si extern. Pentru deparazitarea interna iei o pastiluta de cestal si i-o bagi pe gat(este la farmacia veterinara, costa in jur de 5 lei si te va indruma cel de acolo cum se ia, in mod normal o pastila este pentru 10 kilograme de pisic si o imparti sa ii dai pe numarul ei de kilograme) iar pentru deparazitarea externa(purici) ii vei lua Parachil, Frontline sau vei incerca sa ii face cu sampon anti-purici happy
Daca mai ai alte intrebari lasa-mi un mesaj si iti raspund cu placere happy

4 răspunsuri:
| wolder a răspuns:

Mancare cat mai moale
poti sa cumperi pungi de mancare deja pregatita
sau bobite colorate foarte mici
lapte
si ce mai ai tu pe acasa nu doar mancare de pisici

| Mussette a răspuns:

Te duci la un petshop si intrebi de mancare pentru un pui de pisica.
Ii poti da lapte si orice are gust de carne.

| girl971 a răspuns:

Hranatongueisicile mici mananca de 3-4 ori pe zi.Ii poti da lapte(dar nu la fiecare masa deoarece poate forma un virus aproape mortal), schimba tipurile de mancare o data la 3-4 zile, iar apoi poti sa-i dai din nou ce-i dadeai.Nu ii da carne cruda:contine paraziti si bacterii.Oua crude care pot fi infestate cu Salmonella si pot reduce absorbtia de vitamina B, necesara pentru blana.
Pestele crud poate cauza pierderea poftei de mancare.
Laptele poate provoca diaree.
Alte alimente periculoase pentru pisoi, potrivit rspca.org: ceapa, usturoi, ciocolata, cafea sau cafeina, coca dospita, avocado, struguri, stafide, coacaze, nuci de macadamia, seminte de fructe, porumb, rosii, ciuperci sau oase fierte.
Dai mancare uscata dar si umeda deoarece ii poate distruge pofta de mancare timp de mai bine de 7 saptamani(nu va avea pofta decat de apa ).Fai vaccinurile regulat, curatai litiera in fiecare zi, ai ngrija ca apa sa fie curata tot timpul, nu o obliga sa se joace dupa ce a dormit pentru ca se va simti,, atacata'' si cel mai important fai vizite veterinarului vizite macar o data la sase luni.Asa se creste o pisica daca o iubesti!

| YouDie a răspuns:

Si eu am primit de curand un motanel. Mi s-a spus sa-i cumpar mancare pentru pisici pentru ca-i asigura vitaminele, dar sa nu-l invat cu ele. Poti sa-i dai lapte, o bucataica de salam taiata mai mica, o rontaie ea, stai linistit. Si ce gasesti prin frigider care bineinteles crezi tu ca poate sa manance. Cat e mica ar fi de preferat mancarea moale. Pune-i intr-o farfurioara, iar ea va manca pana se va satura. Din experienta iti spun ca daca e pisica de casa va mieuna doar cand vrea atentie, ii e foame, sau vrea sa iasa afara. Daca o tii inauntru pune-i o ladita cu nisip in camera in care e pisica, iti va fi de mare ajutot. Multa bafta si ai grija de ea happy