| Ionut468 a întrebat:

Parvoviroza la pui de golden

Salutare!
Am o catelusa, golden retriever, pe care am dus-o la monta si a dat nastere la 8 puiuti acum 7 saptamani.
Insa, in aceasta vara, am adus in curte un pui de caine bolnav in speranta de a il duce la veterinar si de a-l ajuta. La veterinar am aflat ca puiul respectiv avea parvoviroza si ca s-ar putea ca puii (inca nenascuti) ai catelusei mele sa ia virusul din curte.

Acum o saptamana am mers cu puii la veterinar pentru primul vaccin, iar doctorita ne-a recomandat ca prima oara sa facem un test de parvoviroza, desi niciun pui nu a prezentat simptomele bolii. Am facut testul si dupa 10-15 minute de asteptare cu greu se distingea linia care a aparut in dreptul virusului parvo. Deci testul a fost pozitiv, dar mi s-a parut ciudat ca a luat asa mult ca sa apara rezultatul, avand in vedere ca atunci cand i-am facut testul puiului strain in aceasta vara, rezultatul a aparut imediat si linia se distingea clar.

Doctorita ne-a spus ca nu ii poate vaccina (ar fi riscant) si ca fiecare puiut va avea virusul. De atunci puiutilor le-am dat vitamine, antibiotice timp de 3 zile si enteroguard timp de 3 zile, la recomandarea doamnei doctor. Niciunul dintre ei nu a avut simptome, iar doamna doctor a spus ca nu poate sa ii vaccineze decat peste 2 saptamani.

Ne recomandati sa asteptam 2 saptamani sau credeti ca ar putea fi vaccinati mai repede, avand in vedere ca ei au luat contact cu virusul in urma cu mai bine 7 zile? Si, implicit, cat timp sta acest virus in corpul catelului?
Si cat timp traieste acest virus prin curte si pe suprafete? Pe net am gasit raspunsuri de la 6 luni pana la 6 ani.

2 răspunsuri:
| alina2k18 a răspuns:

Buna, nu, nu poti vaccina puii mai repede decat ti-a recomandat veterinarul, el stie de ce ti-a recomandat timpul asta, e cu risc.
Da, este un virus nenorocit la fel ca panleucopenia de afecteaza pisicile, se ia usor, rezista pe sol, pe suprafete timp indelungat, il aduci si tu in casa pe incaltaminte, poti sa il iei si dn cabinete[cu precadere de acolo unde vin animale bolnave, nu ai cum fizic sa dezinfectezi tot].
Din pacate puii pana in 6luni sunt puternic afectati, viremia este mare si ei inca nu au sistemul imunitar dezvoltat, unii nici nu agonizeaza, mor subit.
Poate infectia nu este atat de puternica si fiind si cu vitamine si tratament scapa.
Cand mai aduci un catel in casa/curte intai du-l la doctor si testeaza-l pentru diverse[ nu doar parvo, sunt altele de nu au vaccin sau tratament tinta, da, implica f multi bani dar este imperios necesar ], stiu ca ai vrut sa faci o fapta buna dar cand ai deja un animal trebuie sa ai grija mare, sunt patita cu un puiut de pisica adus in casa eu avand si alte pisici, nu iti imaginezi ce am tras dar totul a fost bine.

| Cksihja a răspuns:

De ce nu ai pus aceste întrebări doctoriței?